“Testowane na ludziach” – czyli śmiercionośne toksyny wokół nas

Ten film wstrząsnął nie tylko nami, ale także widownią festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc. Po seansie niemal wszyscy opuszczali salę kinową w milczeniu i ze spuszczonymi głowami. Film “The human experiment”, w Polsce prezentowany pod tytułem “Testowane na ludziach”, wyprodukowała para amerykańskich dokumentalistów przy specjalnym udziale wielkiej gwiazdy hollywoodzkiego kina – Seana Peana, znanego z zaangażowania w sprawy społeczne. Oto czego dowiedzieliśmy się z filmu.

1581984975-human-plakat

Statystyki

Najprościej rzecz ujmując tematem filmu jest obecność silnie toksycznych związków chemiczych w przedmiotach codziennego użytku zwykłego Amerykanina. Obecność ta w zestawieniu ze statystykami zdrowotnymi z ostatnich 45 lat wskazuje, że w USA nastąpiła przerażająca przemiana. O 38% wzrósł odsetek dzieci chorujących na raka mózgu, o 80 % liczba astmatyków, 74% więcej dzieci cierpi na białaczkę, a 53% więcej ma ADHD.  Film nie jest jednak tylko statystycznym zestawieniem zmian jakie nastąpiły, ale na konkretnych przypadkach pokazuje zmagania ludzi z trudnymi do wytłumaczenia chorobami i dolegliwościami, czyli problemami z ciążą, nowotworami, zaburzeniami rozwoju u dzieci. W opinii autorów i wielu ekspertów prezentujących w filmie wyniki swoich badań, przyczyna tego jest najprawdopodobniej jedna – niepodlegające niemal żadnej kontroli używanie substancji chemicznych, o których od dawna wiadomo, że nam szkodzą, jak np. Bisfenol A obecny w wielu plastikowych opakowaniach i butelkach dla dzieci.

showtn

Testowane na ludziach

Autorzy filmu zaglądają pod wieczka, do puszek i butelek, kładą pod szkło laboratoryjne rozmaite, wykorzystywane na co dzień przez Amerykanów tworzywa. W laboratorium przedmioty codziennego użytku przemieniają się w niebezpieczne monstra. Butelki do karmienia dzieci, obicia kanap, czy szampony niepostrzeżenie “wstrzykują” w krwioobieg konsumentów toksyny, upośledzając ich płodność, zwiększając podatność na raka, narażając ich przyszłe potomstwo na choroby, lub na nieistnienie… Chemikalia są “niewinne” dopóki ktoś nie udowodni, że są szkodliwe. Na takim stanie rzeczy zależy wielkim korporacjom, dla których szybkość, taniość i łatwość produkcji jest ważniejsza, niż zdrowie obywateli.

showtn (1)

Gdzie zobaczyć?

My już film widzieliśmy, wy możecie go wciąż obejrzeć w ramach pokazów festiwalu PlaneteDoc w Warszawie i we Wrocławiu. Kalendarz projekcji znajdziecie na stronie festiwalu. Przewidziano jeszcze trzy pokazy kinowe. Czy film trafi na telewizyjną antenę? Naszym zadniem jak najbardziej powinien, bo wszystko co buduje ekologiczną świadomość jest na wagę złota. Wiele informacji o filmie możecie  znalezć na stronie www.thehumanexperimentmovie.com

Zwiastun filmu:

Gorąco polecamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>