Eko-wiedza Kosmetyki zdrowie

Stearynian magnezu- powszechny wypełniacz suplementów diety

Sięgając codziennie po suplement z dobroczynnymi składnikami możemy… zniszczyć sobie zdrowie. Jak to możliwe? Wszystkiemu winien jest chętnie dodawany przez producentów stearynian magnezu. Ta substancja to biały proszek nieposiadający zapachu, który zwiększa przyczepność i zmniejsza pylistość. To dlatego znajdziemy go w pudrach i innych sypkich kosmetykach. Składa się z kwasu stearynowego i jonu magnezu, ale wbrew nazwie nie zawiera ani trochę przyswajalnego przez nasz organizm magnezu. Nie każdy wie, że ten dodatek trafia również na potęgę do suplementów i lekarstw. Dzięki niemu producent może kusić nas dużymi kapsułkami leku, oszczędzając przy tym na jego wypełnieniu. Substancja ta uchodzi bowiem za tani i skuteczny wypełniacz, który dodatkowo pomaga nadać tabletce czy kapsułce odpowiedniej konsystencji, zapobiega sklejaniu się tabletek w opakowaniu, a także sprawia, że można wyprodukować więcej suplementu – wypełnienie nie przykleja się do maszyn podczas produkcji. Za tym skutecznym działaniem idą jednak niepożądane efekty zdrowotne.

 

Więcej szkody niż pożytku

Stearynian magnezu przyjmowany regularnie może tworzyć na ścianach jelit nieprzepuszczalną powłokę, która zapobiega wchłanianiu się pozytywnych substancji z naszego pożywienia (i… suplementów!) do organizmu.  Do tego kwas stearynowy może uszkadzać układ immunologiczny, a ten ma kluczowe znaczenie przy zachowaniu zdrowia i odporności.

Kolejne, co zastanawia badaczy, to pochodzenie kwasu stearynowego. Bardzo często uzyskuje się go z nasion bawełny, która jest jedną z najczęściej modyfikowanych genetycznie roślin na świecie, dodatkowo wyjątkowo skutecznie chłonącą z otoczenia pestycydy.

W grudniu 2011 Światowa Organizacja Zdrowia znalazła też w stearynianie magnezu substancje toksyczne, które powstały przez produkcję w nieodpowiednich warunkach. W lekarstwach firmy Ferro Corporation znaleziono toksyczne i silnie szkodliwe dla organizmu wodorotlenek wapnia, bispenol- A i Irganox 1010. I choć producent przekonywał, że było to przypadkowe, jednostkowe wydarzenie, naukowcy zwracają uwagę, że przykład ten pokazuje, jak łatwo jest zanieczyścić stearynian magnezu przy produkcji.

Pamiętajmy przy tym, że w Polsce, o ile leki poddawane są ścisłej kontroli, produkcja suplementów nie jest objęta szczegółowymi obostrzeniami.

Suplementy

 

Gorzej się przyswaja

Na portalu Seeking Health opisano też badania, przeprowadzone przez naukowców z Natural Partners i Thorne Research. Rozpuszczano w wodzie dwie tabletki z witaminą C – jedna z nich zawierała stearynian magnezu a druga była “czysta”. Po godzinie badano, w jakim stopniu bioprzyswajalna jest witamina zawarta w wodzie.  Tabletka z tanim wypełniaczem rozpuszczała się gorzej i słabiej łączyła z wodą. Okazało się też, że ludzki organizm może przyswoić z niej 18 % dobroczynnych substancji, podczas gdy z konkurencyjnej tabletki niezawierającej stearynianu magnezu – 95 %.  To oznacza, że sumiennie suplementując nasz organizm witaminami i składnikami mineralnymi możemy… doprowadzić do niedoborów i pogorszenia zdrowia.

Nieznane wypełniacze

Stearynian magnezu można znaleźć w większości suplementów diety i w niektórych lekach.  Według United States National Library of Medicine Toxicology Data Network dodaje się go również do jedzenia i produktów dla dzieci, jako substancję przeciwzbrylającą. Co więcej, producenci z niektórych krajów często nie mają obowiązku pisać na opakowaniu, jakich wypełniaczy użyli. Wydaje się więc, że jesteśmy skazani na szkodliwe dodatki. Na szczęście to nieprawda.

Mamy wybór

Istnieje kilka sposobów, by dowiedzieć się, czy w naszym suplemencie jest zawarty ten dodatek. Po pierwsze, stearynian magnezu można znaleźć najczęściej w tabletkach, proszku do rozpuszczania i kapsułkach.  Nieznane są szerzej przypadki, by znaleziono go w syropach czy kroplach. Po drugie, niekiedy obecność tego składnika w leku można ocenić na pierwszy rzut oka.  Dla przykładu: tabletki składające się w 100 % z chlorelli są jednolite, ciemnozielone; te z dodatkiem 5 – 10 % stearynianu magnezu mają białe plamki.

Ostatni sposób to uważne czytanie składu i wybór zaufanego producenta. Pamiętajmy też, że suplementy z niektórych krajów azjatyckich dostępne np. na targowiskach mogą nie mieć w deklarowanym na opakowaniu składzie stearynianu magnezu, jednak w rzeczywistości nie mamy żadnej gwarancji, że producent nie użył do produkcji tej i innych szkodliwych substancji.

Suplementy_ikona2

Źródło:

Tekst pochodzi ze strony:  http://www.biowitalni.pl/blog/1/23-bezpieczne-supelmenty-czy-napewno.html

 

 

 

 1. Pytanie tylko na ile “powszechny”. Proszę o konkrety, o jakie preparaty chodzi, jaka jest tego skala w Polsce.
  Stearynian magnezu znam ze strony właściwości wiążących. Ilość 0,2% masy tabletki. Po to jedynie, aby się po sprasowaniu nie rozleciała.
  Dla świadomego człowieka wystarczy sprawdzić na ulotce, w jakiej roli (a zatem i w jakiej proporcjonalnie ilości) występuję ów. Czasem dla zmylenia nazywa się go “solą magnezową kwasów tłuszczowych”, co na jedno wychodzi.
  Nie jestem związana z żadną firmą farmaceutyczną, a jedynie pracuję w laboratorium analizy chemicznej.

  1. Agata Leszczyńska

   Niestety, ostatnio odkryłam, ze leki homeopatyczne w tabketkach też zawierają staerynian magnezu

   1. Andrzej Bednarczyk

    proszę je wymienić NIECH SIĘ WSTYDZĄ

  2. Odpowiedz jest banalnie prosta …wchodzące na rynek firmy “depresjonują” konkurencję tego typu opisami …bo oni używają innych form kwasu stearynowego do produkcji osłonek .Koło zamknięte . Na stornie instytutu dr Ratha/ a uważam go za autorytet w temacie/ jest opis tego tzw badania na szkodliwość roślinnego stearynianu magnezu…pojedyncze!! komórki myszy “zanurzono” na płytce szklanej/pod mikroskop/ w zawiesinie i na tej podstawie uznano szkodliwość !!!!

  3. Magnez który zakupilam w aptece polecany jako lek nie suplement zawiera właśnie tę substancję… Wszystko trzeba uwaznie czytać niestety bo inaczej to skutki są odwrotne do zamierzonych….

 2. kamila swedrowska

  Do bani ten lek…

 3. leki jako wypełniacz mają starynian magnezu, ale pisze się, że to mają tylko suplementy ………….

 4. Świetny artykuł! Dziękuję! Czy tylko stearynian magnezu ma takie działanie? Zastanawiam się czy cytrynian i laurynian magnezu są tak samo szkodliwe. Może ktoś mógłby mnie naprowadzić na odpowiedź? Byłabym ogromnie wdzięczna, bo kupienie suplementów, które mają odpowiednią formę związku i są pozbawione wszystkich “szkodników” jest bardzo trudnym zadaniem. 🙂
  Pozdrawiam!

  1. Cytrynian magnezu na pewno nie. Stosuje się go jako źródło magnezu. Sama piłam. 🙂

 5. Wlasnie sprawdzilam tabletki jakie codziennie biore i jest ten stearynian magnesu i w vit D, Kmk7, magnes, a nawet w probiotyku, ktory biore. Ostatnio chcialam kupic tabletki ziolowe na dobry sen oraz acerole i tam tez sie znajdowal ten skladnik.

  1. Na dobry sen :zmieszać 5 łyżeczek miodu i 1 łyżeczkę dobrze zmielonej soli kłodawskiej gruboziarnistej i tuż przed snem 1 niewielką łyżeczkę powoli połykać ,ja śpię jak zabity !

 6. Wodorotlenek wapnia nie jest szkodliwy dla organizmu. Przynajmniej w ilościach które przyjmujemy. To odnośnie informacji iz w produktach firmy “Ferro Corporation znaleziono toksyczne i silnie szkodliwe dla organizmu wodorotlenek wapnia,”.

  1. Wodorotlenek wapnia :Zastosowania[edytuj]
   w budownictwie jako spoiwo zapraw murarskiej i tynkarskiej (wapiennej i cementowo-wapiennej),
   jako baza i lepiszcze farb malarskich (farba wapienna) o właściwościach dezynfekcyjnych stosowana do malowania (bielenia) wnętrz mieszkalnych, budynków gospodarczych oraz pni drzew owocowych,
   w cukrownictwie do oczyszczania soku buraczanego,
   jako substancja zmiękczająca wodę,
   do produkcji nawozów sztucznych (nawozy wapniowe),
   w energetyce do odsiarczania spalin,
   w stomatologii jako podkład pod wypełnienie ubytku przy pokryciu miazgi pośrednim i bezpośrednim oraz opatrunek w kanale między wizytami szczególnie przy długich przerwach i zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych

 7. mój codzienny lek – Euthyrox (firmy MERCK) zawiera stearynian magnezu…. W ten sposób osoby jak ja, które muszą codziennie zażywać hormon, paradoksalnie “leczy się” przy równoczesnym podtruwaniu nas…

  1. Aha super ja też to biorę….

 8. Stearynian magnezu nie jest wypelniaczem a substancja wiazaca i dodatkiem technologicznym podczas wytwazania tabletek. W skladzie tabletki to znikoma ilosc. A autor jak nie zna tematu to nie powinien wogole sie wypowiadac

  1. Kazimierz Eysymontt

   Czy mógłbym prosić o więcej szczegółów? Łykam sporo suplementów firmy Solgar – firma zacna, ale prawie we wszystkich tabletkach używają stearynianu magnezu. Chciałbym się upewnić, czy się nie truję ….. Odpowiedź ew. na priva: kazimierz.eysymontt@gmail.com Będę wdzięczny za dodatkowe informacje.

  2. Stearynian w kapsułkach wiąże co? Nie ma potrzeby tam nic wiązać.

   1. Geniuszu, wiąże masę tabletkową by się nie pokryszyła na kawałki jeszcze będąc w opakowaniu…

  3. Czym by w tych tabletkach nie był, ma działania niepożądane. Dwa tygodnie temu miałam zapalenie żyły, pękła mi dość poważnie spora żyła w łydce. Zbiegło się to z upałami i dodatkowo mogłam się nico odwodnić i przesilić. Lekarz zalecił mi Venescin forte, jako, że ma największą dawkę rutyny i kapsułki z kasztanowcem. Nagle zaczęły mnie łapać straszne skurcze. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie miałam, wyłam z bólu, wykręcało mi łydkę w jedną stronę, a stopę w drugą. Przyjmowałam cytrynian magnezu ze Swansona, ale nic to nie pomagało. Robiłam sobie oliwę magnezową z soli epsom i pomagało mi to zasnąć, ale skurcze i tak się powtarzały nad ranem. Zaczęłam analizować składy zażywanych suplementów i wyszło mi, że wszystkiemu jest winien stearynian magnezu, nic innego nie znalazłam. Czyli w tabletkach mających pomagać na żyły jest środek, który powoduje niewchłanianie magnezu i potworne skurcze. Dodam, że nie piję kawy ani herbaty, nie palę i staram się zdrowo odżywiać. Gratuluję producentom Venescinu świetnych pomysłów, nic dodać, nic ująć.

 9. Przepraszam, pomyłka, chodziło o Venoruton forte, nie o Venescin. Nie zmienia to faktu, że ma pomagać na skurcze (informacja na opakowaniu), a zawiera środek powodujący upośledzenie wchłaniania magnezu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>