Soda oczyszczona na co dzień w domu

Nasze babcie znały i stosowały sodę w swoich gospodarstwach domowych. Tania i skuteczna, soda oczyszczona wraca dziś do łask i staje coraz popularniejsza. Przybywa ludzi wykorzystujących ją do wielu prac domowych zamiast drogich i specjalistycznych środków chemicznych, które zatruwają środowisko i stanowią zagrożenie dla naszych dzieci oraz nas samych.

Soda, czyli wodorowęglan sodu znana jest ludzkości od dawien dawna. Pierwotnie pozyskiwana była z popiołów niektórych roślin, stąd angielska nazwa soda ash. Pierwsze ślady stosowania sody odnaleziono już w starożytnym Egipcie. Egipcjanie stosowali mieszaninę węglanu sodu i wodorowęglanu sodu, którą nazywano natronem. Minerał ten pozyskiwali przez odparowywanie wody słonego jeziora. Na skalę przemysłową wodorowęglan sodu zaczęto produkować w IX wieku  za sprawą belgijskiego chemika Ernesta Solvay’a.

Soda oczyszczona

Jakie jest działanie sody?

Znany już od dawien dawna wodorowęglan sodu, czyli zwykła soda oczyszczona, posiada wiele niezwykłych zalet i jest w domu nie do zastąpienia. Sodę wykorzystać bowiem można do higienicznych i leczniczych, do usuwania nieprzyjemnych zapachów, do zmywania i sprzątania, do dezynfekowania, do gotowania i pieczenia, a także jako  pestycyd w pielęgnacji domowego ogrodu. Posiada delikatne działanie ścierne i bez rysowania powierzchni pozwala usunąć plamy, zabrudzenia i osady z różnych powierzchni.  Zmiękcza wodę, zapobiega osadzaniu się kamienia w pralkach czy zmywarkach.

Posiada właściwości regulujące i stabilizujące odczyn Ph.

Jest środkiem dezodoryzującym, czyli działa jak filtr zapobiegając przenikaniu do powietrza nieprzyjemnych zapachów kwaśnych substancji lotnych lub substancji silnie zasadowych.

Jest lotnym pyłem: soda podgrzana lub zmieszana z elementem kwaśnym wydziela dwutlenek węgla, a ten łącząc się z cząsteczkami, rozdmuchuje je i spulchnia, a w rezultacie zwiększa objętość mąki – po czym się ulatnia.

Zmienia twardość wody: soda rozpuszczona w wodzie powoduje, że jony wapnia zostają wytrącone w postaci osadu wapiennego. W ten sposób soda zapobiega tworzeniu się kamienia na sanitariatach i wewnątrz rur odpływowych.

Jest substancja czyszczącą i delikatnie ścierającą, dzięki zawartym w niej kryształkom, które delikatnie ścierają powierzchnie, nie pozostawiając zarysowań.

Sama soda oczyszczona nie posiada zapachu i  jest solą alkaliczną, czyli zasadową, łatwo rozpuszczalną w wodzie. Ponadto, jest to substancja ekologiczna, całkowicie naturalna i nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska, gdyż jest biodegradowalna. Jest w pełni bezpieczna w bezpośrednim kontakcie z organizmem osób dorosłych, dzieci, zwierząt i roślin. Jest łatwo dostępna oraz tania i pozwala na różnorodne zastosowanie.

1 kg sody w Organeo kosztuje 9 zł.

Soda oczyszczona 1 kg

Jak należy używać sodę?

  • Przesypuje się sodę do miseczki lub pozostawia w otwartym opakowaniu by pochłaniała nieprzyjemne zapachy.
  • Cienką warstwę sody wysypuje się bezpośrednio na powierzchnię, aby ożywić kolory tkanin lub usunąć nieprzyjemny zapach.
  • Sodę rozpuszcza się w wodzie do prania i zmywania, by zwiększyć skuteczność innych produktów, dokładniej umyć produkty spożywcze i zapobiegać osadzaniu się kamienia.
  • Soda w postaci pasty służy do dokładnego zmywania i czyszczenia. Pastę przygotowujemy mieszając sodę z wodą w stosunku 3:1 (na 3 porcje sody 1 porcja wody)

Soda oczyszczona na co dzień w domu

W dzisiejszych czasach używamy w domu ogromnej ilości środków do zmywania, czyszczenia, prania, polerowania. Standardowe środki czystości dostępne w supermarketach czy drogeriach to silnie trujące detergenty zawierające cały arsenał substancji chemicznych. Wiekszość z nich jest szkodliwa dla naszej skóry i musi być stosowana z dużą ostrożnością. Z pewnością nie są one obojętne również dla ludzkiego zdrowia, a zwłaszcza zdrowia małych dzieci.

Soda w kuchni

Nasyp trochę sody na ściereczkę suchą lub wilgotną i wyczyść nią zabrudzenia w kuchni (np. zlewozmywak, piekarnik, okap, lodówkę), a następnie spłucz czyszczoną powierzchnię wodą. Jeśli plamy sa trwałe, posyp zabrudzone miejsca cienką warstwą sody i pozostaw na noc, a następnego dnia jeszcze raz wyszoruj. Warto jest też mieć sodę w miseczce podczas przygotowywania posiłków – będzie pochłaniała zapachy. Aby pozbyć się zapachów z szafki pod zlewozmywakiem, gdzie  z reguły przechowujemy kosz na śmieci, umieść w niej miseczkę/pudełeczko z sodą. Wymieniaj je regularnie co 3 miesiące. Możesz też wrzucić niewielką ilość sody na dno kosza przed założeniem worka na śmieci. I tu możesz wykorzystać sodę z recyklingu, czyli wykorzystać sodę z miseczki, która stała w lodówce lub w szafce pod zlewozmywakiem.

Jeżeli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki (np. ryb, sera czy cebuli), wstaw do lodówki miseczke z 3-4 łyżeczkami sody na 2-3 dni. Po tym czasie wyrzuć sodę, a czynność powtórz aż do całkowitego zniwelowania zapachu. Zapobiegawczo trzymaj w lodówce małą miseczkę z sodą cały czas i wymieniaj ją co 2 miesiące.

Soda pozwoli też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów po brudnych naczyniach w zmywarce. Posyp naczynia garścią soy i włącz zmywarkę. W ramach zwykłej pielęgnacji zmywarki systematycznie używaj sody do jej mycia. Wsyp ok. 100 g sody do pustego pojemnika na środek do mycia naczyń i włącz zmywarkę.

Przypalony garnek zamocz na noc w ciepłej wodzie z sodą. Nastepnego dnia wylej wodę, a dno garnka posyp sodą i dodaj odrobinę gorącej wody i pozostaw tak na pół godziny. Po tym czasie wyszoruj garnek pastą z sody (3:1) i dokładnie wypłucz. Jeżeli twój garnej jest mocno przypalony, napełnij go ciepłą wodą i rozpuść w niej 2-3 łyżki sody. Zagotuj i gotuj 5-10 minut. Odstaw garnek do ostudzenia, wylej z niego chlodną już wodę, posyp dno i boki sodą, dodaj wody i powstałą pastą wyszoruj garnek i na koniec dokładnie go wypłucz.

Do udrożnienia rur stosuj płyn przygotowany z sody i octu. Zmieszaj 1 łyżkę sody i 10 ml octu, wlej do otworu odpływowego i zalej wrzątkiem.

Soda ugasi także niewielki ogień z zapalonego tłuszczu – wystarczy posypać.

Sodę możesz wykorzystać też do mycia warzyw i owoców, by usunąć z nich pestycydy i resztki środków ochrony roślin – przeczytaj artykuł JAK USUNĄĆ PESTYCYDY Z WARZYW I OWOCÓW?.

Soda w łazience

Osady z kamienia posyp sodą i lekko wetrzyj proszek. Po kilku godzinach wyszoruj energicznie szczoteczką i spłukaj. Czynność powtórz aż kamień zniknie. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia, regularnie posypuj kran sodą i zmywaj go lekko wilgotną gąbką, po czym starannie spłukaj i wytrzyj do sucha. Systematycznie czyść szyby kabiny prysznicowej sodą wysypaną na wilgotną gąbkę, a po wyczyszczeniu zmyj szyby wodą i wytrzyj. Soda pomoże usunąć też ślady pleśni. Posyp je sodą i pozostaw na pół godziny, a następnie wyszoruj i spłucz wodą.

Sodę można dodać też do prania, gdyż poprawia skuteczność płynu do prania, ułatwiając wypłukiwanie brudu z włókien tkaniny. Dodatkowo soda bardzo skutecznie usuwa intensywne i niepożądane zapachy z tkanin. Co ważne ona je usuwa, a nie maskuje! Dodaj więc łyżkę sody do każdego prania. Takie działanie nie tylko pozwoli ci zaoszczędzić na środkach do prania, których teraz będziesz mogła stosować mniej, ale również zapobiegniesz osadzaniu się kamienia w pralce: na ścianach bębna, grzałce i przewodach pralki.

Uwaga: soda nie nadaje się do prania delikatnych tkanin, wełny i jedwabiu.

Raz  w miesiącu zaleca się płukanie pralki na pusto z użyciem pół szklanki sody.

Soda w pokoju

Aby odświeżyć dywan lub wykładzinę posyp wykładzinę sodą, a po godzinie odkurz odkurzaczem. Możesz też dodać do sody ulubiony olejek eteryczny by w pokoju pozostał przyjemny zapach.

Posyp sodą materac i po godzinie odkurz go, by pozbyć się roztoczy i nieprzyjemnego zapachu z materaca, a także by ograniczyć rozwój grzybów. Soda stanowi też ratunek dla zmoczonego dziecięcego łóżeczka. Gdy dziecku zdarzy się zmoczyć w łóżeczku, od razu posyp plamę sodą i pozostaw ją na kilka godzin, co pozwoli zneutralizować kwaśny odczyn moczu i usunąć zapach. Materac odkurz, a prześcieradło upierz w pralce.

Jeżeli chcesz przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie, wsyp szczyptę sody do wody.

Jeżeli palisz papierosy, to soda przyda ci się do odświeżania popielniczki i eliminowania brzydkiego zapachu. Wystarczy, że wsypiesz do niej odrobinę sody.

Gdy chcesz wyczyścić srebrną zastawę stołową, biżuterię, srebrzone przedmioty, przedmioty miedziane czy chromowane wyczyść je sodą z niewielkim dodatkiem soli i wody, co przywróci im piękny połysk. Szoruj wszystkie te przedmioty gąbką, aż będą lśniące. Tylko nie używaj sody do czyszczenia aluminium, gdyż aluminium czernieje pod wpływem sody.

Płyn do mycia różnych powierzchni przygotujesz rozpuszczając 4-5 łyżek sody w 1 litrze wody. Po wymieszaniu, stosuj jako łagodny środek do zmywania różnych zmywalnych powierzchni.

Soda oczyszczona

Opracowano na podstawie książki: “Niezwykłe zalety zwykłej sody – Bio poradnik” Alessandra Moro Buronzo

Pozdrawiam,

Patrycja z Organeo

  1. Soda oczyszczona zawsze była dobrym środkiem usuwającym wszelakie plamy – tania i skuteczna, ale od jakiegoś czasu postanowiłam skorzystać z czegoś innego. Moje pranie ogarniapralnia Wrocław. Cennik konkurencyjny, gdyż we Wrocławiu pralni nie brakuje, ale gdy nie mamy siły, czasu i ochoty na to, aby prać, to można skorzystać z usług profesjonalistów, aby ubrania były czyste, świeże i zadbane 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>