Ciało Eko-wiedza zdrowie

Shilajit Mumio – skarb himalajskich gór

Shilajit to intrygująca substancja wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat. Jakie właściwości niesie ze sobą ten tajemniczy środek? Dowiedzmy się więcej o himalajskim skarbie – mumio.

Czym jest Shilajit Mumio?

Shilajit wyglądem przypomina żywicę, ponieważ przybiera postać małych , ciemnobrązowych kryształków. Powstaje podczas obumierania materii organicznej, takiej jak porosty, algi czy szczątki roślin, które dostają się w szczeliny himalajskich skał górskich. Shilajit równie często występuje pod nazwą mumio, co dosłownie oznacza “do utrzymania ciała“. Nazwa preparatu dużo mówi o jego właściwościach. Mumio jest produktem pochodzenia naturalnego, często nazywanym “balsamem gór”. Posiada spektrum właściwości leczniczych, o których rozprawiał sam Artystoteles czy Awicenna. Mumio znajduje swoje zastosowanie w medycynie naturalnej od około pięciu tysięcy lat.

Natural-Shilajit-Raw

Lecznicze właściwości Shilajit Mumio

Arystoteles wypowiadał się o mumio jako o doskonałym środku na wzmocnienie i odporność. Wybitny perski lekarz – Awicenna – uważał, że shilajit jest skutecznym lekarstwem na urazy mechaniczne, takie jak złamania, stłuczenia, zwichnięcia, a także opuchlizny i zapalenia nerwów.

Już ponad czterdzieści lat temu udowodniono, że mumio posiada korzystny wpływ na kości. W magazynie “Ortopediia travmatologiia i protezirovanie” zaprezentowano szereg artykułów opisujących zbawienny wpływ mumio przy zwichnięciach czy złamaniach kości. Przeprowadzone w Rosji badania potwierdziły, że shilajit posiada grono właściwości leczniczych. Środek ten skutecznie poprawia stan kości, wspomaga leczenie osteoporozy oraz przyspiesza regenerację i gojenie się złamań. Odpowiadają za to zawarte w mumio kwasy humusowe, posiadające zdolność stymulowania komórek do syntezowania związków wapnia w układnie kostnym. Ponadto shilajt zapewnia organizmowi niezbędny fosfor oraz wapń. Zawarte w mumio kwasy próchnicze zwiększają ukrwienie uszkodzonych tkanek oraz wzrost metabolizmu komórkowego, zapewniając im szybszą regenerację.

Balsam z mumio niweluje bóle kości, stawów, kręgosłupa, jak i wspomaga terapię grzybicy, łuszczycy oraz widocznie przyspiesza leczenie oparzeń.

 

Naukowcy z Chile, dzięki przeprowadzonym badaniom udowadniają, że kwas fulwowy znajdujący się w shilajit potrafi zahamować proces agregacji białek tau, co stanowi jedną z przyczyn choroby Alzheimera. Badacze przekonują, że shilajit jest niezwykle istotny przy leczeniu choroby Alzheimera.

Fizjoterapeuci polecają stosowanie mumio w postaci czopków na hemoroidy. Shilajit skutecznie łagodzi ból, zmniejsza krwawienie, działa przeciwświądowo, zapobiega stanom zapalnym oraz odbudowuje śluzówkę. Korzystny wpływ mumio potwierdzają artykuły opublikowane przez Instytut Medycyny Alternatywnej i Biszkeku, gdzie znajdują się informacje o zastosowaniu mumio przy hemoroidach jako mieszanki z miodem w stosunku 1:5 lub 1:8 do użytku zewnętrznego. Mieszaninę powinno się wcierać przez cztery miesiące, stosując się do miesięcznej przerwy. Następnie powtórzyć kurację. Dla lepszego efektu mieszankę można wzbogacić w olejek brzoskwiniowy i masło.

Mumio posiada właściwości usprawniające pracę jelit oraz wspomagające trawienie. Polecany jest osobom z zaburzeniami trawienia i niestrawnością. Pomocny jest również w chorobie wrzodowej. Zawarty w nim kwas fulwowy zmniejsza wydzielanie pepsyny, która drażni żołądek oraz przyczynia się do powstawania wrzodów. Dzięki regularnemu przyjmowaniu mumio wrzody szybciej się goją, zanikają bóle, pieczenie czy wymioty.

Warto również wiedzieć, że shilajit może przyczyniać się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Przyczyną tego są antyoksydacyjne oraz przeciwrodnikowe właściwości kwasów humusowych, które zapewniają ochronę trzustce przed uszkodzeniami spowodowanymi toksycznym działaniem wolnych rodników.

Udowodniono również, że shilajit służy poprawie libido oraz sił witalnych. Mumio sprawuje ważną rolę przy regulacji układu hormonalnego. Posiada korzystny wpływ na libido, witalność oraz samopoczucie. Pozytywnie wpływa na spermatogenezę – u mężczyzn przyjmujących mumio zaobserwowano poprawę liczebności oraz ruchliwości plemników, co potwierdziło korzystny wpływ środka na płodności. Inne badania udowadniają, że shilajit posiada pozytywny wpływ na zjawisko owulacji u kobiet.

Shilajit w Organeo

W sklepie internetowym Organeo oferujemy wegański, wysokiej jakości suplement diety marki Nutrisslim, który składa się ze sproszkowanego Shilajit. Proszek ten jest oczyszczony oraz nie zawiera zanieczyszczeń. Za 125 g produktu zapłacimy 84 zł. Sugerowana dawka dzienna to zaledwie 0,5 g, więc jedno opakowanie Shilajit wystarczy aż na około 8 miesięcy!

pol_pl_Nutrisslim-Shilajit-Mumio-powder-125g-4314_1

Sprawdź w sklepie Organeo »

źródło: poradnikzdrowie.pl

Pozdrawiam,

podpis

Wiktoria Świątek

Kilka słów o autorze

Studiuję grafikę komputerową na Akademii Sztuk w Warszawie. Kocham piękno, barwy i nasycenie. Moim kosmetycznym „konikiem” jest makijaż. Czerpię niesamowitą radość z wykonywania make -upu sobie jak i innym. Uwielbiam obserwować metamorfozy i podkreślać w kobiecej urodzie to, co najpiękniejsze. Uważam, że każda kobieta ma w sobie ogromne pokłady klasy i blasku, które można wydobyć, wyeksponować i pokazać całemu światu. Dbając o siebie przy pomocy naturalnych produktów, dbam o środowisko i zarazem zapewniam sobie zdrowie i dobry wygląd.

Pozostałem wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>