Eko-wiedza Slider zdrowie

Regeneracyjna moc herbaty z kwiatem lipy

Lipa to drzewo długowieczne, niezmiernie rozłożyste i okazałe o słodko pachnących kwiatach, które mają wiele dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nasze babki stosowały napar w kwiatów lipy na przeziębienie, ale także w celu ukojenia i regeneracji organizmu.

kwiat-lipy

Właściwości lipy

W Polsce dziko rosną dwa gatunki lipy: lipa drobnolistna i szerokolistna, zwana również wielkolistną. Oba drzewa są długowieczne, rozłożyste i wysokie. Gatunki te różnią się co prawda kształtem i wielkością liści, budową kwiatostanów oraz okresem kwitnienia (lipa szerokolistna zakwita pod koniec czerwca, drobnolistna tydzień – dwa tygodnie później), ale to, co najważniejsze, czyli lecznicze działanie lipowych kwiatów jest u obu gatunków jednakowe.

Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości kwiatów lipy wynikają z charakterystycznego składu chemicznego. Znajdziemy tu:

  • flawonoidy (barwniki), które chronią komórki przed uszkodzeniem, wzmacniają naczynia krwionośne i działają rozkurczowo,
  • śluzy – działają osłaniająco, przeciwkaszlowo, łagodząco na błony śluzowe (żołądka lub gardła),
  • fitosterole, które mają m.in. właściwości przeciwzapalne,
  • kwasy organiczne, witamina C i PP (niacyna),
  • olejek eteryczny, który ma właściwości uspokajające i rozkurczowe.

Na przeziębienie

Napary z kwiatów lipy drobnolistnej i szerokolistnej znane są głownie z właściwości napotnych, przeciwzapalnych i odkażających. Z powodzeniem stosuje się je pomocniczo w leczeniu grypy, przeziębienia i przy gorączce. Osłaniające i wykrztuśne działanie kwiatów lipy wykorzystuje się w chorobach górnych dróg oddechowych (m.in. łagodzą ból gardła i kaszel).

Napary z kwiatostanu lipy są cenione przede wszystkim za właściwości napotne. Napary z lipy zwiększają wydzielanie potu i poprawiają oddychanie przez skórę. Działanie napotne możemy uzyskać również podczas kąpieli z dodatkiem naparu.

Na przeziębienie polecam domowy napar na bazie właśnie kwiatu lipy.

Napar zdrowotny6

Łagodzi skutki stresu

Napar z kwiatu lipy to łagodny sposób, który można stosować w okresach przeciążenia. Jeśli jesteś zestresowany, napięty czy przepracowany, potrzebujesz lipy – pisze w swojej książce Tree Medicine (lecznicze drzewa) Peter Conway. Badania dowodzą, że napary z kwiatów lipy obniżają napięcie nerwowe i ułatwiają zasypianie. Nie przypadkiem lipa jest podstawą wielu najbardziej kojących herbat Pukka, takich jak herbata Pukka Love czy Pukka Night Time. Po długim, ciężkim dniu kubek herbaty Night Time to najlepszy sposób, by się uspokoić, słodko zasnąć i zregenerować siły.

pukka-night-time

Kwiat lipy działa w ten sposób nie tylko na ludzi, bo również same drzewa lipowe mają dzięki nim niesamowite zdolności regeneracji. Zdarza się, że wyrwane w czasie wichury drzewa lipowe odżywają, zapuszczając korzenie w nowym miejscu.

Problemy z trawieniem

Lipę warto stosować również w problemach z trawieniem – pobudza wydzielanie soków trawiennych. Jej działanie jest bardzo delikatne, ale przy systematycznym piciu herbatki lipowej możemy zauważyć poprawę pracy naszego przewodu pokarmowego.

Na skórę i włosy

Zewnętrznie napary z kwiatów lipy drobnolistnej i szerokolistnej można stosować do przemywania podrażnionej wysuszonej, swędzącej skóry i miejsc po ukąszeniach owadów. Od czasu do czasu warto przygotowywać sobie kąpiele z dodatkiem lipowego naparu – zabieg taki odpręża i regeneruje skórę.

Ekstrakty z kwiatów lipy wchodzą w skład kosmetyków przeznaczonych do włosów suchych, słabych i zniszczonych. Lipa sprawdza się również w przypadku świądu, podrażnień skóry głowy i łupieżu. Samodzielnie można przygotować płukankę do włosów z kwiatów lipy (stosujemy do ostatniego płukania).

Ekstrakty z lipy znajdziemy też czasem w kosmetykach, gdyż sprawdzają się w pielęgnacji cery suchej, podrażnionej i trądzikowej. Lipa działa przeciwzapalnie i nawilżająco, poprawia elastyczność skóry, łagodzi podrażnienia, ogranicza wydzielanie sebum. Znajdziecie ją np. z podkładach marki Lavera.

Kwiaty lipy Pukka

Aby upewnić się, że kwiaty lipy są zbierane odpowiedzialne, i że pozostawiono dostateczną ilość kwiatów dla pszczół, Pukka kupuje kwiaty tylko od podmiotów, które mają certyfikat FairWild. Jednym z warunków, by być częścią FairWild, jest sprawdzanie po obcięciu gałęzi, jak długo zajmuje drzewu ich pełne odrośnięcie do wcześniejszego rozmiaru. Dzięki temu dowiadujemy się, ile drzewo musi zostać „zostawione w spokoju”, zanim będzie możliwy kolejny zrównoważony zbiór.

Kwiaty lipy Pukka zawsze pochodzą z Europy Wschodniej. Każdy projekt FairWild to osobna, fascynująca historia, ale jedna z naszych ulubionych dotyczy gąszczu leśnego w Bośni. Dotyczy ona właśnie tematu regeneracji drzew.

Projekt powstał w 2000 roku w czasie, gdy wciąż były odczuwalne skutki wojny bośniackiej. Wielu ludzi straciło dorobek życia, łącznie z domami czy pracą. Jedyne, co wciąż było niezmienne, to bogate zasoby naturalne. Zaliczały się do nich prastare lipy. Dziś, 20 lat po wojnie, przy zbiorze kwiatów lipy i innych ziół (takich jak bez czarny, pokrzywy i mlecze, których potrzebujemy do innych herbat Pukka), pracuje ponad 700 rodzin. Wśród zbieraczy są osoby z dwóch stron konfliktu etnicznego. Dziś pracują ramię w ramię, zbierając lecznicze zioła i kwiaty. W ten sposób udało się zapewnić źródło utrzymania wielu osobom w potrzebie a jednocześnie uzdrowić głęboko poranioną społeczność.

Pukka love

 

Następnym razem, gdy będziesz czuł się wyprany z sił i w potrzebie wsparcia, nie zapominaj o regeneracyjnych właściwościach kwiatu lipy. Kubek herbaty Night Time czy Love pomoże ci nabrać sił, wiedząc przy tym, że wykorzystywane do zbiorów drzewa też mają w tym czasie możliwość pełnej regeneracji. A co być może najważniejsze, pomagasz w ten sposób odbudować społeczeństwo w regionie podzielonym przez efekty wojny cywilnej.

Pozdrawiam,

Patrycja

 

Opracowano na podstawie:

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/ziola/lipa-drobnolistna-szerokolistna-wlasciwosci-herbaty-z-lipy/cvf0clf

http://www.herbata.info/magiczna-herbata-z-lipy-to-nie-lipa/

Artykuł Sebastiana Pole – konsultant ajurwedy, współzałożyciel i główny zielarz w Pukka Herbs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>