Ciało Eko-wiedza zdrowie

Regeneracja po wysiłku fizycznym – olejki i sole magnezowe MRS System

Prowadząc aktywny tryb życia często zmagamy się z zakwasami, skurczami czy bólami mięśni. Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej regeneracji po wysiłku fizycznym i umysłowym. Pozwala to zniwelować efekty zmęczenia treningiem do minimum i przywraca chęć do ćwiczeń. W Organeo wierzymy w zdrową, zrównoważoną suplementację. Z radością i zaciekawieniem witamy nową, polską markę – MRS System, producenta magnezowych suplementów diety.

Motto marki to: “Skacz wyżej, biegaj szybciej, graj zacieklej!“. Suplementy diety oparte na magnezie pozwalają zmniejszyć odczuwane zmęczenie mięśni po ciężkim treningu i zapewniają uczucie odprężenia całemu ciału.

magnez2

10 powodów dla których Twój organizm potrzebuje magnezu

 1. Reguluje poziom wapnia i potasu odpowiedzialnych za mocne kości i zęby.
 2. Aktywując koenzym ATP, odpowiada za proces powstawania energii w organizmie.
 3. Wspiera pracę układu trawiennego, zapobiegając skurczom i neutralizując kwasy żołądkowe.
 4. Zapewniając odpowiedni poziom ciśnienia krwi, zapobiega bólom głowy i uciążliwym migrenom.
 5. Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, łagodzi dolegliwości menstruacyjne i obniża częstotliwość występowania ataków astmy.
 6. Rozluźnia mięśnie szkieletowe, zapobiegając tym samym występowaniu zakwasów i skurczy.
 7. Regulując kurczliwość mięśnia sercowego, przyczynia się do jego dobrej pracy i stabilizuje ciśnienie krwi.
 8. Regulując rytm pracy serca, pomaga w walce z bezsennością i podnosi jakość snu.
 9. Bierze udział w produkcji serotoniny (hormonu szczęścia), kojąc tym samym nerwy i poprawiając samopoczucie.
 10. Rozluźniając mięśnie gładkie, niweluje ich zmęczenie i ból oraz zapobiega skurczom.

Czy wiesz, że? Fakty i mity o magnezie

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na magnez to około 350 mg!

 • w 100 gramach kaszy gryczanej znajduje się aż 218 mg
 • w 100 gramach otrębów pszennych znajduje się aż 490 mg
 • 1 kromka chleba żytniego razowego (30g) zawiera 19.2 mg
 • w 100g soczewicy znajduje się 71 mg
 • w 100 g szpinaku znajduje się 53mg

Magnez w ludzkim organizmie jest składowany w:

 • 60% – w kościach
 • 19,5% – w tkankach miękkich
 • 19% – w mięśniach
 • 1% – we krwi

original

Sprawdź czy masz niedobór magnezu! Poznaj objawy

Objawami niedoboru magnezu są migreny, bóle i zawroty głowy, kłopoty z koncentracją i pamięcią, nerwowość, nadpobudliwość, bezsenność, problemy z koordynacją ruchową, skurcze mięśni twarzy, szyi i ramion, skurcze jelit, mdłości, wymioty, rozwolnienie i zatwardzenie. Prawdopodobnie masz niedobór magnezu gdy zmagasz się z arytmią serca, hiperwentylacją, depresją, ciągłym uczuciem lęku, przewlekłym zmęczeniem, skurczami ud i łydek, skurczami układu moczowego, silnymi dolegliwościami menstruacyjnymi, mrowieniem i drętwieniem rąk oraz mrowieniem i skurczami stóp.

Jeżeli zauważasz u siebie któreś z wymienionych wyżej objawów – zadbaj o dietę bogatszą w magnez, zwiększ aktywność fizyczną i stosuj kurację regenerującą w postaci gorących kąpieli i masaży, a w krótkim czasie zauważysz pozytywną zmianę w samopoczuciu.

Suplementy diety MRS System

platki

Sprawdź w sklepie Organeo »

Przyzwyczailiśmy się to tego, że przyjmujemy magnez najczęściej albo z pożywieniem albo (niestety) w formie tabletek. Tymczasem przez skórę magnez wchłania się kilkukrotnie szybciej i nie obciąża w ogóle żołądka. Właśnie dlatego warto dostarczać go w formie płatków. Gorąca, regeneracyjna kąpiel doskonale wpływa na mięśnie zmęczone intensywnym treningiem, odpręża po ciężkim dniu w pracy oraz nawilża i ujędrnia skórę.

Kiedy przydaje się 20-minutowa magnezowa kąpiel?

 • po treningu
 • po ciężkim, stresującym dniu w pracy
 • jeśli dużo tego dnia przeszedłeś – dosłownie (magnez świetnie odpręża stopy)
 • gdy wracasz do zdrowia po urazie
 • gdy cierpisz na bóle powodowane starymi kontuzjami

Dodatkową zaletą produktu jest to, że działa kojąco również na układ nerwowy. Pozwala się odprężyć, wyciszyć i cieszyć pełnowartościowym snem. Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków, jaki powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi.

Najważniejsze pytania

Czy w czasie ciąży można stosować kąpiele magnezowe?

Niestety nie. Głównie ze względu na dość wysoką temperaturę wody oraz długość kąpieli (około 20 minut).

Dlaczego po użyciu środków magnezowych skóra piecze/swędzi? 

Produkty mogą powodować delikatne uczucie swędzenia czy pieczenia – szczególnie na początku stosowania. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja skóry, która potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowej, większej ilości magnezu. Objawy bardzo szybko miną i nie należy ich klasyfikować jako reakcje alergiczne, ponieważ magnez jest naturalnym składnikiem, obecnym w naszym organizmie. Delikatne swędzenie może być również spowodowane zbyt dużą ilością zastosowanego produktu. Dlatego tak ważne jest, by nie przekraczać zalecanej dawki każdego z preparatów.

W jakich sytuacjach nie należy korzystać z kąpieli magnezowych? 

Przeciwwskazaniami do korzystania z produktów MRS są wszelkie otarcia, zadrapania i gojące się rany obecne na skórze. Kąpiele mogą okazać się drażniące lub nieprzyjemne również wtedy, gdy naskórek jest bardzo przesuszony i popękany.

Czy można przedawkować magnez?

Biorąc pod uwagę jak wiele codziennych zachowań przyczynia się do pozbywania się magnezu z organizmu (picie kawy i herbaty w dużych ilościach, stres, odchudzanie) bardzo trudno jest o jego przedawkowanie, nawet przy suplementacji. Ale jest to możliwe. Objawami hipermagnezemii są osłabienie, zaburzenia oddychania, niedociśnienie, arytmia serca i zawroty głowy. Częstą przyczyną jest po prostu zatrzymanie pierwiastka w organizmie, które może być powodowane niedoczynnością nadnerczy i tarczycy. Jeżeli więc zauważasz opisane wyżej objawy lub inne niepokojące Cię symptomy – skonsultuj się z lekarzem, ponieważ przyczyna może leżeć gdzieś głębiej.

Czy środek jest bezpieczny w przypadku połknięcia?

Podczas kąpieli należy unikać kontaktu z twarzą i nie przecierać oczu. Jeżeli zdarzy się, że połkniemy niewielką ilość wody z magnezem – nic się nie stanie, ale środek nie jest przeznaczony do stosowania wewnętrznego, więc należy się tego wystrzegać. W przypadku zatarcia oczu – należy je przepłukać obficie bieżącą wodą. Jeżeli to nie pomoże i uczucie pieczenia nie ustąpi do godziny – należy skonsultować się z lekarzem.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania suplementów z magnezem?

Produktów nie powinny stosować przede wszystkim kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na hipermagnezemię. Pamiętaj, że magnez wchłania się przez skórę 5-krotnie szybciej, dlatego jeżeli stosujesz jednocześnie inną suplementację i chcesz poddać się magnezowej kuracji regeneracyjnej – skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci ocenić, czy nie przekraczasz dopuszczalnej dziennej dawki magnezu.

Czy środek może być stosowany przez dzieci?

Produkty regeneracyjne nie są polecane do stosowania przez dzieci, dlatego jeżeli zastanawiasz się nad poddaniem swojego dziecka kuracji – skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.
 oliwka

Sprawdź w sklepie Organeo »

Oliwa magnezowa w sprayu MRS System to termoaktywny płyn, którego stosowanie może przyspieszyć regenerację organizmu po dużym wysiłku fizycznym oraz zrelaksować spięte mięśnie po stresującym dniu w pracy. Łagodzi efekty zmęczenia i przetrenowania.

Poznaj dokładne działanie oliwy magnezowej

Oliwa magnezowa może być stosowana samodzielnie, jako środek do masażu z wysoką zawartością magnezu lub jako produkt uzupełniający kurację z wykorzystaniem płatków magnezowych i olejków eterycznych. Jej silne właściwości rozgrzewające powodują, ze pory skóry się otwierają, co ułatwia wchłanianie się składników.

Skład oliwy magnezowej:

 • nikotynian metylu – rozgrzewa skórę, stymuluje mikrocyrkulację i przyspiesza metabolizm komórkowy,
 • kamfora – działa rozgrzewająco i znieczulająco, dając ukojenie obolałym mięśniom i stawów,
 • kolagen – podnosi wytrzymałość i elastyczność tkanek łącznych
 • kurkuma – wspomaga redukcję procesów zapalnych mogących powstać na skutek zbyt intensywnego treningu
 • chlorek magnezu – poprawia jędrność i elastyczność skóry, relaksuje ciało i umysł, pomaga spokojnie zasnąć i podnosi jakość snu.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy nie należy stosować oliwy magnezowej?

Podobnie jak w przypadku kąpieli magnezowej, tak i tu przeciwwskazaniem do stosowania oliwy magnezowej są wszelkie otarcia, zadrapania i gojące się rany obecne na skórze. Masaże z użyciem oliwy magnezowej mogą okazać się drażniące lub nieprzyjemne również wtedy, gdy naskórek jest bardzo przesuszony i popękany. Jeżeli nie zauważysz ran na skórze i poddasz się kuracji – spłucz dokładnie ciało pod bieżącą wodą. To powinno przynieść ulgę. Gdyby nieprzyjemne dolegliwości nie mijały – skonsultuj się z lekarzem.

Czego unikać podczas stosowania oliwy magnezowej?

Należy wystrzegać się kontaktu oliwy z oczami, ponieważ może on powodować nieprzyjemne pieczenie i zaczerwienienie, które będzie trudne do zniwelowania. Jeżeli jednak preparat dostanie Ci się do oczu – spłucz je obficie wodą, a gdyby dolegliwości nie ustępowały – skonsultuj się z lekarzem.

Czy zaczerwienienie skóry jest normalną reakcją podczas stosowania oliwy magnezowej?

Tak. To całkowicie naturalna reakcja skóry, ponieważ magnez ma silne działanie rozgrzewające. To jak długo będzie się utrzymywać zaczerwienienie oraz uczucie pulsacji lub pieczenie zależy od tego jak wrażliwą mamy skórę. Niektóre osoby nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych skutków stosowania, a inne wskazują, że zaczerwienienie utrzymuje się nawet kilkanaście minut. Jeżeli jednak nie mija ono po godzinie od użycia preparatu – należy skonsultować się z lekarzem.

Jaka jest różnica pomiędzy płatkami magnezowymi a oliwą magnezową?

W płatkach kąpielowych zawartość magnezu wynosi aż 47%, natomiast w oliwie (która ma w sobie dodatkowo kamforę, kolagen i nikotynian metylu) jest go 20%. Ponadto kąpiel działa na nasz organizm kompleksowo i jest podstawą kuracji, a oliwę możemy stosować punktowo, na wybrane partie ciała: łydki, uda, pośladki, ramiona itd. Mocną stroną oliwy jest również to, że możemy ją zastosować praktycznie w każdej chwili, nawet będąc poza domem, w trakcie wyjazdu, czy bezpośrednio po treningu.

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować oliwę magnezową?

Podobnie jak w przypadku pozostałych produktów, nie zaleca się stosowania oliwy u kobiet w ciąży lub karmiących oraz u dzieci. Głównie ze względy na silne działanie rozgrzewające.

Odpowiednia suplementacja pomaga w powrocie do pełni sił, niweluje skutki zmęczenia i poprawia samopoczucie. Olejki i płatki magnezowe to wygodna i skuteczna forma suplementacji.

Pozdrawiam,

podpis

Wiktoria Świątek

Kilka słów o autorze

Studiuję grafikę komputerową na Akademii Sztuk w Warszawie. Kocham piękno, barwy i nasycenie. Moim kosmetycznym „konikiem” jest makijaż. Czerpię niesamowitą radość z wykonywania make -upu sobie jak i innym. Uwielbiam obserwować metamorfozy i podkreślać w kobiecej urodzie to, co najpiękniejsze. Uważam, że każda kobieta ma w sobie ogromne pokłady klasy i blasku, które można wydobyć, wyeksponować i pokazać całemu światu. Dbając o siebie przy pomocy naturalnych produktów, dbam o środowisko i zarazem zapewniam sobie zdrowie i dobry wygląd.

Pozostałem wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>