Eko-wiedza Mama i Dziecko zdrowie

Olejek odstraszający owady, czyli jak uchronić małe dzieci przed ukąszeniami.

W okresie wiosenno-letnim wszyscy uwielbiamy ładować baterie w otoczeniu zieleni: w lasach, na działkach czy nad jeziorami. Co zrobić by nasz odpoczynek nie został zakłócony przez nieprzyjemne ugryzienia wszędobylskich owadów? Jak skutecznie zabezpieczyć dzieci, zwłaszcza te najmniejsze? W aptekach i drogeriach można znaleźć wiele preparatów odstraszających owady, ale odstraszają one również i mnie, gdy czytam ich skład. Jako świadoma mama, nie chcę zanieczyszczać organizmów moich dzieci duszącą bombą chemiczną, która po pierwsze drażni drogi oddechowe, a po drugie po nałożeniu na skórę przedostaje się do krwioobiegu i krąży w organizmie zakłócając jego poprawne funkcjonowanie. Czy mam jakąś alternatywę? Tak.

Metoda osłonięcia ciała

Letnią porą uwielbiam spacerować po lesie z moim maluszkiem wtulonym we mnie w kieszonce z chusty. Taka chusta daje poczucie bezpieczeństwa, ale też chroni małe dzieci przed natrętnymi owadami. Większa część ciałka pozostaje osłonięta chustą, a główka znajduje się na naszej klatce piersiowej i bardzo łatwo możemy zauważyć i w porę odgonić natrętnego komara, muchę czy osę. Dla pewności, możemy posmarować naszego malucha za uszami i na czubku główki specjalną mieszanką olejów i olejków eterycznych, o której opowiem za chwilę.

Niemowlę w chuście

W przypadku maluchów w wózkach niezawodna, a wręcz czasem niezbędna, jest moskitiera. Starsze dzieci możemy zabezpieczyć ubierając je w długie spodnie i koszulę, co oczywiście nie sprawdzi się gdy termometr pokazuje prawie 40 stopni.

Olejek odstraszający owady dla niemowląt i dzieci

Naturalną bronią przeciwko wszelkim owadom i insektom są olejki eteryczne. Polecam artykuł na ten temat TUTAJ, z którego dowiecie się jakie olejki stosować i jak przygotować skuteczne mieszanki odstraszające np. komary. Nie wszystkie jednak olejki mogą być stosowane w przypadku małych dzieci, nie wspominając o noworodkach. Francuska marka Neobulle stworzyła olejek odstraszający owady, który może być stosowany już od pierwszych dni życia dziecka.

Neobulle olejek owady

Sprawdź w sklepie Organeo »

Apad’pik  jest w 100% naturalny, ekologiczny i bezpieczny dla małych dzieci, w tym również dla noworodków. Chroni skórę niemowląt i starszych dzieci przed ukąszeniami komarów i owadów (mrówek, pająków, os). I jest naprawdę skuteczny, nawet dla dorosłych. Stosuję go już kolejny rok chroniąc nim siebie i starszego, siedmioletniego synka. W tym roku chroni też naszego maluszka.

Preparat ma postać olejku,  czyli jest tłusty, co można uznać za jego wadę. Niemniej oba oleje bazowe ładnie się wchłaniają i nie tłuszczą bardzo mocno skóry. Broń przed owadami stanowi mieszanka olejków eterycznych: eukaliptus, lawenda, rozmaryn, drzewo różane. Kompozycja ma mocny zapach i  nie jest to zapach ładnych perfum ;)) Zapach jest dość specyficzny, ale można się do niego przyzwyczaić, zwłaszcza, że faktycznie odstrasza intruzów. Sprawdziłam go na muszkach, komarach i ostatnio osach. Nie podlatywały do wózka, w którym leżał synek, lecz krążyły w okolicy.

Spray przyda się też dla nieco większych dzieci, które raczkują swobodnie po trawie. A wiadomo co w trawie piszczy :))) Znajdziemy tu i mrówki i pajączki, komary czy kleszcze, przysiądzie też nierzadko i jakaś osa. Producent nie pisze nic o odstraszaniu kleszczy, ale wydaje mi się, że ten zapach odstrasza również i tych niepożądanych gości.

Olejek jest starannie przygotowywany i jest bezpieczny nawet dla najdelikatniejszej skóry noworodka. Jest w 100% naturalny, nie ma w nim też żadnych sztucznych substancji, barwników i konserwantów, a zioła w większości zbierane są ręcznie.

Olejek zamknięty jest w małej, poręcznej butelce ze sprayem, co ułatwia aplikację i zapobiega rozlaniu się olejku.

Sposób użycia: stosuje się go na odkryte części ciała, a także na główkę niemowląt. Należy 1-2 spraye zaaplikować na dłonie, a następnie wmasować opuszkami palców olejek w odkryte części ciała dziecka. Aplikację należy powtarzać, gdy aromat olejków się ulotni.

Olejek Apad’pik jest bardzo wydajny i starcza na długo. Mi wystarcza na cały owadowy sezon.

Skład: Olejki eteryczne: eukaliptus, lawenda, rozmaryn, drzewo różane, oleje z pestki moreli i olej słonecznikowy.

Neobulle olejek owady2

Sprawdź w sklepie Organeo »

Polecam nie tylko dzieciom.
Patrycja

  1. Super artykuł! Ciekawe czy ten olejek odstrasza tez kleszcze? Po przeczytaniu artykułu na badanie na boreliozę cena bardzo obawiam się tego paskudztwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>