Olejek manuka – cudowny lek rodem z Nowej Zelandii

Czysty 100% olejek Manuka z Nowej Zelandii jest wyjątkowo silnym antyseptykiem – jego działanie szacuje się na pięciokrotnie silniejsze niż penicylina. Działa silnie antyseptycznie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwropnie, przeciwpotowo. Hamuje rozwój grzybów i wirusów. Jest inhibitorem histaminy, przez co działa przeciwalergicznie. Wcierany w błony śluzowe i skórę działa znieczulająco i przeciwbólowo. Zmniejsza obrzęk, np. po urazach. Odpędza owady i inne pasożytnicze stawonogi.

Kwiat drzewa manuka

Kwiat drzewa manuka

Jak pozyskiwany jest olejek manuka?

Olejek Manuka jest produkowany głównie w Nowej Zelandii i Australii. Pozyskiwany jest z krzewu Leptospermum scoparium. Manuka (Leptospermum scoparium) to krzew z rodziny mirtowate pochodzący z Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Jest to roślina wiecznie zielona, o gęstym ugałęzieniu i małych, szpiczasto zakończonych liściach. Kwiaty są białe, gdzieniegdzie zaróżowione z pięcioma płatkami. Ich kształt przypomina gwiazdę. Jest to roślina miododajna.

Manuka jest najliczniejszym krzewem Nowej Zelandii. Klimat Nowej Zelandii sprzyja bardzo szybkiemu wzrostowi krzewów Manuka, które mają stożkowy kształt i osiągają ok. 4m wysokości. W zależności od regionu Nowej Zelandii, krzewy Manuki różnią się między sobą kształtem liści, rozmiarami i kolorem kwiatów oraz przybierają różne formy: od płożącej się po ziemi rośliny do form drzewiastych.

Drzewo Manuka

Drzewo Manuka

Olej manuka otrzymywany jest z liści Leptospermum scoparium. Olejek znajduje się w pęcherzykach znajdujących się na liściach Manuki, które wyglądają jak półprzezroczyste punkty. Olejek jest pozyskiwany z liści poprzez ich podgrzanie, a następnie odparowuje się olejek, który następnie zostanie wyizolowany. Proces destylacji trwa od 2- 6 godzin, przy czym czas trwania procesu destylacji zależy od materiału, im więcej twardych składników takich jak gałązki tym proces destylacji jest dłuższy

Europejczycy dowiedzieli się o drzewie Manuka i jego leczniczych właściwościach od kapitana Cooka – odkrywcy wschodniego brzegu Australii – w 1770 roku. Maorysi używali oleju zwanego Manuka Oil na wiele schorzeń. Przeprowadzone w latach osiemdziesiątych XX wieku badania fizykochemiczne wykazały w oleju z drzewa Manuka obecność monoterpenów, seskwiterpenów, monoterpenoli i flawonoidów. Olejek Manuka zawiera pinen, geraniol, kariofilen, linalol, humulen, leptospermon.

Olejek Manuka bardzo silnie i przyjemnie pachnie (słodkawo-kwiatowy z nutką iglastą), w smaku jest jednak ostrawy, nieco drażniący, ma posmak iglasty, potem powoduje znieczulenie i ściągnięcie błony śluzowej.

Zastosowanie olejku manuka

Stosowany jest w leczeniu łojotoku skóry, krostek, ropni, trądziku, trudno gojących się ran, ukąszeń owadów, pocenia się stóp, grzybicy, opryszczki, świądu skóry, ponadto do wcierania w okolice stawów przy reumatyzmie i artretyzmie. Inhalacje wskazane są przy zapaleniu zatok, kaszlu, kandydozie jamy ustnej i układu oddechowego, ponadto przy zapaleniu oskrzeli. Kąpiele z dodatkiem olejku wskazane do profilaktyki kandydozy skóry i narządów płciowych, zapalenia cewki moczowej oraz kapieli odprężających i odświeżających. Olejek można wcierać w ciało i stopy podczas pobytu poza domem w warunkach niezbyt higienicznych, dla profilaktyki grzybic i odpędzania roztoczy. Wcierany w skronie i czoło może łagodzić ból głowy.

 Olejek ten ma zastosowanie między innymi przy:

 • grzybicy skóry i paznokci,
 • odleżynach,
 • chorobach skóry, stanach zapalnych skóry,
 • opryszczce,
 • wrzodach,
 • trudno gojących się ranach,
 • skaleczeniach, poparzeniach, oparzeniach,
 • zapaleniu zewnętrznych organów płciowych,
 • łojotoku,
 • infekcjach dróg oddechowych,
 • bólach reumatycznych,
 • sforsowanych mięśniach, bólach kości, mięśni i stawów,
 • napięciach nerwowych, zaburzeniach funkcji systemu nerwowego,
 • zapobieganiu infekcjom i ukąszeniom owadów.
 • zapaleniu zewnętrznych organów płciowych

Jest idealnym zabezpieczeniem dla osób cierpiących na cukrzycę u których występuje problem gojenia się ran, gdyż nawet jedna aplikacja olejku na ranę gwałtownie przyspiesza proces jej gojenia się.

W zmiany skórne, miejscowo można wcierać czysty olejek, natomiast do masaży i na wieksze powierzchnie zalecany jest 2% roztwór olejowy olejku Manuka.

Zażywanie doustne olejku Manuka jest utrudnione, z uwagi na smak. Dr. Rożański sugeruje stosowanie go na miodzie w dawce 3-4 kropli 3 razy dziennie. Doustnie można stosować przy drożdżycach układu pokarmowego, bólu brzucha i podbrzusza, skurczach jelit oraz stanach zapalnych układu oddechowego. W kroplach do nosa (2 krople olejku na 10 ml wody zdrojowej Słotwinka, Jan lub Zuber, albo przegotowanej wody morskiej, wstrząsnąć) – zakraplać do obu otworów kilka razy dzienie przy katarze i zapaleniu zatok.

Przykłady stosowania

Rany i zranienia: W celu dezynfekcji polać bezpośrednio na ranę. Jako zastępstwo zasypki antybakteryjnej 100% olejek Manuka Oil ma 5-krotnie silniejsze działanie niż penicylina. Olejek, który można stosować na otwarta ranę, bardzo głęboko ją penetruje zostawiając czystą tkankę.

Grzybica paznokci: Zamoczyć paznokcie w 100% olejku Manuka Oil a następnie wcierać przez ok 20 sekund rano i wieczorem.

– Kruche paznokcie: Do 100 ml oliwki z oliwek lub dla dzieci dodać 40 kropli 100% olejku Manuka Oil. Następnie przelać do ciemnej buteleczki i dobrze potrząsnąć, aby się wszystko wymieszało. Odmierzyć łyżeczkę przygotowanego preparatu i wlać do miseczki. Moczyć w niej paznokcie przez chwilę a następnie wetrzeć preparat w palce.

Grzybica stóp: 2-3 razy dziennie wcierać 100% olejek Manuka Oil bezpośrednio na skórę objętą zmianami.

Zmęczone stopy: Oprócz działania odprężającego moczenie stóp jest pomocne w początkach przeziębienia. Do małej miski należy wlać ciepłą wodę i dodać 5 kropli 100% olejku Manuka Oil, a następnie zanurzyć stopy. Samym olejkiem można wysmarować zmęczone podeszwy stóp i poczuć natychmiastową ulgę.

Odciski: Zaleca się posmarowanie kilkoma kroplami 100% olejku Manuka Oil odciski twarde kilka razy dziennie aż do ich wyeliminowania. W przypadku odcisków świeżo nabytych wystarczy kilkukrotne posmarowanie otwartego miejsca.

– Poparzenia (również od słońca): Po schłodzeniu poparzonego miejsca wodą natrzeć lub polać 100% olejkiem Manuka Oil poparzone miejsce lub zastosować chłodną rumiankową kąpiel z dodatkiem 10 kropli olejku.

– Układ oddechowy: Bakteriobójczy i przeciw wirusowy, pomaga zwalczać przeziębienie i grypę, łagodzi chorobygardła, zapalenie migdałów, choroby dziąseł, łagodzi także objawy zapalenia oskrzeli. Stosuje się go w płukankach do gardła i jamy ustnej, kompresach, inhalacjach lub przez nacieranie. W celu zmniejszenia dolegliwości w nieżycie gardła, zapaleniu zatok przynosowych, przeziębieniu, przy męczącym kaszlu, wydzielinie zalegającej oskrzela należy odmierzyć kilka kropel olejku na chusteczkę i wdychać głęboko.

Opryszczka: Posmarować 100% olejkiem Manuka Oil gdy tylko pojawią się niepokojące objawy. Następnie smarować 3 razy dziennie.

Bóle gardła: Płukać roztworem z 5-10 kropli 100% olejku Manuka Oil na szklankę wody.

Grypa: Kilkoma kroplami 100% olejku Manuka Oil zwilżyć piżamę i poduszkę chorego. Można rozpuścić 5-6 kropli w gorącej wodzie i zrobić inhalację, które uwalniają drogi oddechowe i dają efekt łagodzący.

Ukąszenia owadów: Miejsca ukąszenia smarować aż do ustąpienia obrzęku lub świądu.

Ból zęba: Kropla 100% olejku Manuka Oil ukoi cierpienie. Obolałe dziąsła, nieprzyjemny zapach z ust, osad na zębach (3-5 kropli zmieszać z wodą płukać 2 razy dziennie, można również stosować kroplę bezpośrednio na szczoteczkę). Zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, paradontozie. Stany zapalne dziąseł: chore miejsca posmarować czystym olejkiem.

Zapalenie ucha środkowego: 2 krople 100% olejku Manuka Oil na waciku wprowadzić do ucha, powtarzać 3 razy dziennie przez 2-3 dni.

Wysypki, owrzodzenia, otarcia, swędzenia przy półpaścu i opryszczce: 100% olejek Manuka Oil aplikujemy bezpośrednio na chore miejsce. 100% olejku Manuka Oil nie można stosować na wysypkę dziecięcą. Przy wysypce dziecięcej olejek rozprowadzamy w odpowiednich proporcjach z oliwka dla dzieci w proporcji 1:10.

Oczy: 100% olejku Manuka Oil nie można stosować bezpośrednio do oczu. Na okłady oczu 1 kroplę olejku rozcieńczyć w szklance wody.

Alergie skórne: 10 kropli dodać do kąpieli lub pocierać zaatakowane miejsca olejkiem.

Kąpiel odprężająca: 10 kropli 100% olejku Manuka Oil wlać do wanny, dodać litr mleka lub kubeczek śmietany.

Przedstawione działanie posiada wyłącznie 100% olejek Manuka produkowany w Nowej Zelandii. Wszelkiego rodzaju olejki które zawierają dodatkowe substancje nie posiadają tak bogatych właściwości. Warto o tym pamiętać i szukać wyłącznie oryginalnych produktów, w końcu chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci. Nowa Zelandia słynie z wykorzystywania nieprzetworzonych, naturalnych substancji o terapeutycznych właściwościach zarówno w lecznictwie jak i w kosmetyce. Olejek Manuka stosowany jest często jako główny składnik produktów do pielęgnacji skóry problematycznej.

W sklepie Organeo dostępny jest czysty, 100% naturalny olej manuka.

 Alva Olejek MANUKA 10 ml

Opracowano na podstawie:

 • Medycyna dawna i współczesna http://rozanski.li/?p=174
 • Materiały dostarczone przez dystrybutora marki Alva
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Manuka
 • http://www.parrs.pl
 1. Ciekawe. Nigdy o nim nie słyszałem.

 2. Ten olejek firmy alva, co jest pokazany wyżej niestety nie jest olejkiem 100% czystym, ponieważ zawiera linalool.

 3. Olejek manuka jest cu-dow-ny! 🙂
  Stosuję do kąpieli kilka kropel, bo na mojej skórze często pojawiały się wypryski. Olejek bardzo pomógł mi w pozbyciu się problemów. Dodatkowo dwa razy w tygodniu używam go do aromaterapii, pomaga przy przeziębieniach, zatkanych zatokach ity. jest silnie antyseptyczny. Używam czystego w 100% Manuka Barrier Gold, oryginalny z Nowej Zelandii.Kupuję w sklepie internetowym dystrybutora miodymanuka.pl

 4. Patrycja Raci

  Hej, polecam również miod manuka, biorę go profilaktycznie, raz dziennie, świetnie wspomaga odporność. Nawet teraz gdy jestem w ciazy jest świetnym rozwiązaniem na to by ustrzec sie od chorób. Wszystkie produkty manuka są rewelacyjne, mają wiele zastosowan. Gdy miałam problemy z żołądkiem to też pomogły, a do tego dodam, ze miod jest pyszny w smaku, więc można dodawać do herbaty jak i jeść go prosto z łyżeczki. Więc jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, ponieważ to też nie są takie tanie produkty, to ja szczerze polecam. Jestem nimi zauroczona i zachwycona. My trochę za często na wszystko bierzemy jakieś leki, a czasem warto zastąpić je czymś tak fantastycznym ?

 5. Olej z manuka jest też środkiem działającym odstraszająco na roztocza (domowe i występujące w jedzeniu). Link do badań na ten temat z 2008 roku: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ps.1684

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>