Ciało Kosmetyki Mama i Dziecko Twarz zdrowie

Olej Tamanu – poznaj jego lecznicze właściwości

100% ekstrakt z orzechów drzewa Tamanu o wyjątkowym działaniu nawilżającym oraz leczniczym został odkryty wieki temu przez mieszkańców Polinezji, których skóra narażona była na silne działanie promieni słonecznych i wiatru. Dziś i my możemy korzystać z dobrodziejstwa jakie niesie olej Tamanu.

 Tamanu Oil2

 Jak powstaje Olej Tamanu?

Tłoczony na zimno olej TAMANU (Calophyllum inophyllum lub Calophyllum Tacamahaca) jest otrzymywany z nasion wiecznie zielonego drzewa Tamanu. Ma ciemnozielony kolor oraz intensywny, orzechowo-gorzki zapach.

tamanu-tree-on-beach

Drzewo Tamanu pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i rośnie między innymi w Tajlandii, Wietnamie, Birmie, Malezji i oraz na Sri Lance. Dorasta ono do 35 metrów, a jego charakterystyczną cechą jest ciemna, szorstka kora i liście o eliptycznym kształcie. Drzewo kwitnie dwa razy w roku i wydaje owoce, które w smaku przypominają jabłko. Wewnątrz owocu ukryte jest nasiono, które suszy się przez co najmniej 2 miesiące, a następnie, z którego wytłaczany jest poprzez prasowanie na zimno oleju Tamanu. Do wyprodukowania 1 kg zimnotłoczonego oleju tamanu potrzebne jest aż 20 kg owoców, co między innymi wpływa na wysoką cenę tego oleju.

Historia Oleju Tamanu

Po raz pierwszy w 1920 roku, Siostra Marie-Suzanne odkryła, że olej Tamanu ma korzystne działanie w leczeniu ofiar trądu na wyspie Fidżi. Wzbudziło to zainteresowanie naukowców z Francji, którzy rozpoczęli badania naukowe w celu poznania właściwości tego oleju.

Według naukowca Chrisa Kilhama olej Tamanu pomaga zwalczać choroby skórne ze względu na jego zdolność do tworzenia nowych komórek. Jego badania wykazały, że medycyna ludowa mieszkańców ziem nad Pacyfikiem używała olej tamanu od wielu lat w leczeniu ran, oparzeń słonecznych oraz zmian skórnych. Olej Tamanu wykorzystywano również, jako pomoc w leczeniu reumatyzmu i nerwobólów.

Tamanu dzrewko

W 2002 roku we Francji przeprowadzono badania nad wpływem oleju Tamanu na gojenie blizn. Badanie przeprowadzono na bliznach, które miały przynajmniej 12 miesięcy. Poddawano je codziennej kuracji olejem Tamanu przez dziewięć tygodni. Wyniki badań okazały się imponujące. Już po sześciu tygodniach nastąpiła znaczna poprawa wyglądu skóry. Z dnia na dzień blizny zmniejszały się i jaśniały. Po zakończeniu badania długość blizn skróciła się środnio o 2,8 mm, a szerokość zmniejszyła się o 1,2mm. Wyniki tych badań opublikowano w International Journal of Cosmetic Science. We francuskiej literaturze medycznej istnieje jeszcze kilka innych doniesień o sukcesie oleju Tamanu oleju w walce z ciężkimi chorobami skórnymi, owrzodzeniami i poważnymi oparzeniami.

Tamanu Oil3

Właściwości Oleju Tamanu

Ten rzadki olej wykazuje niezastąpione właściwości pielęgnacyjne skóry:

 • posiada działanie przeciwzapalne, gojące i ściągające
 • ma zdolność do pochłaniania promieniowania UV
 • wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbólowe i antybakteryjne.

Składniki odżywcze oleju sprawiają, że skóra staje się delikatna i miękka w dotyku.

Badania naukowe kilkakrotnie wykazały lecznicze działanie Oleju Tamanu. Udowodniono, że Olej Tamanu jest w stanie naprawić uszkodzone tkanki skóry. Olej Tamanu można zatem stosować na przykład w:

 • kuracji skóry odwodnionej, podrażnionej i wrażliwej,
 • leczeniu blizn, rozstępów, skaleczeń oparzeń i zmian skórnych.

Zastosowanie oleju Tamanu

 • Zmiany skórne, zaskórniki
 • Trądzik, opryszczka
 • Grzybica stóp i paznokci
 • Blizny, świeże rozstępy
 • Zrogowacenia
 • Rany, oparzenia
 • Zmarszczki, pękające naczynka
 • Poprawa krążenia krwi (żylaki)
 • Jako środek odstraszający komary
 • Oparzenia słoneczne, przebarwienia skóry

Tamanu Oil

Ze względu na swoje właściwości Olej Tamanu może być stosowany również w przypadku narażenia skóry na działanie promieni słonecznych. Posiada działanie przeciwzmarszczkowe  oraz wygładzające. Odżywia zmęczoną i bardzo suchą skórę, ale przede wszystkim ma właściwości lecznicze.

Olej Tamanu przenika przez wszystkie warstwy skóry (naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną) i dzięki czemu wykazuje znakomite właściwości regeneracyjne, restrukturyzacyjne i nawilżające.

Olej Tamanu posiada w swym składzie dwa główne składniki aktywne: kwas kalofillowy oraz kallofilloidynę – wykazujące działanie przeciwbakteryjne, gojące i przeciwzapalne.

Ponadto jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas linolowy oraz kwas oleinowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry, jak również stanowią cenną substancję odpowiedzialną za ochronę prawidłowego metabolizmu skóry.

Kwas linolowy wspomaga pracę gruczołów łojowych, odblokowuje zanieczyszczone pory, jak również ogranicza pojawianie się zaskórników i zmian trądzikowych.

Kwas oleinowy natomiast zwiększa poziom wchłanialności skóry dla składników odżywczych, dzięki czemu olej tamanu i zawarte w nim substancje szybko wnikają w głąb skóry, wykazując widoczne i intensywne działanie.

Tamanu OIl 1

Sposób użycia:

 • Aplikować bezpośrednio na skórę (stężenie 100%) rozgrzewając kilka kropli oleju między palcami i punktowo nałożyć na miejsca zmienione chorobowo.
 • Dodawać jako składnik kremu/balsamu/serum (stężenie 10-50%) w kuracji skóry trądzikowej, tłustej, zanieczyszczonej, dojrzałej. Dodaj kilka kropli oleju do małej porcji kremu/balsamu/serum i po wymieszaniu na dłoni bezpośrednio nałóż na skórę.

Obecnie w Organeo dostępny jest pochodzący z Tahiti olej Tamanu marki Etja.

olej-tamanu-bio

Sprawdź w sklepie Organeo »

 1. Czy olej tamanu można stosować w ciąży?

  1. Nie znam przeciwskazań do stosowania tego oleju w ciąży.

 2. Czy dwulatek z egzema może stosować? Ma bardzo sucha skore pod kolanem i bardzo się drapie.

 3. sylwia czarnota

  czy ten olej działa na łuszczyce

 4. Aleksandra Mała

  Dzień Dobry, niezwykle przydatny materiał wyciąg z drzewa herbacianego to jeden z moich ulubionych. Dzięki niemu wyleczyłam stan zapalny wywołany przez gronkowca https://www.youtube.com/watch?v=xPBD2nVOks0

  https://www.onet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>