Ciało Eko-wiedza Kosmetyki Twarz

Mineralne kosmetyki do opalania: eco cosmetics

Od ponad 4 lat używam wyłącznie kosmetyki do opalania oparte na naturalnych filtrach mineralnych. Stosuje je cała moja rodzina i jednogłośnie możemy potwierdzić wysoką skuteczność takich filtrów. Wyjeżdżając latem w gorące rejony świata uzbrajamy się w zarówno filtry wysokie 45+ do ochrony wrażliwej i narażonej na ciągłą ekspozycję na słońce skórę twarzy, karku czy ramion, jak również filtry niższe typu 15+ by uzyskać ładny odcień wakacyjnej opalenizny.

Zdecydowane plusy mineralnej ochrony przeciwsłonecznej to dla mnie:

  • brak jakichkolwiek poparzeń nawet w wystawieniu wrażliwej, jasnej karnacji na działanie temperatur powyżej 40 stopni. Moje 6 letnie dziecko nigdy nie miało nawet zaczerwienionej skóry. Oczywiście oprócz kremu potrzebna jest jeszcze dokładna aplikacja kremu i powtarzanie aplikacji co najmniej 3 razy w ciągu dnia, zwłaszcza gdy dziecko cały dzień pluska się w wodzie.
  • brak jakiejkowiek reakcji alergicznej na skórze, podczas gdy przy stosowaniu dawniej filtrów chemicznych notorycznie miałam problem z alergiczną reakcją skóry na słońce. Odkąd stosuję wyłacznie filtry mineralne, nigdy nie pojawiła mi się na skórze alergiczna wysypka.
  • świadomość, że nie nakładam na skórę sztucznych substancji, które mogą przecież przenikać do krwioobiegu i krążyć następnie po organizmie, kumulujac się np. w wątrobie.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem mineralnej ochrony przeciwsłonecznej, ale mam też świadomość pewnych wad takich kosmetyków:

  • niektóre kosmetyki z filtrami mineralnymi zostawiają na skórze nieestetyczny biały film, co jest dość nieporządane, gdy chcemy takie produkty stosować na co dzień, a nie tylko w trakcie wakacyjnych kąpieli słonecznych.  Na szczęście na rynku jest już coraz więcej kremów mineralnych, które nie zostawiają takiego filmu.
  • niektóre kosmetyki mineralne, które zapewniają skuteczną ochronę wodoodporną stworzone są na bazie mieszanki kilku olejów i maseł, przez co ich konsystencja jest dość tłusta, masłowa, co może być dla niektórych niekomfortowe i w przypadku skór mieszanych i tłustych może skutkować zapychaniem porów. Niemniej, wiele jest już dostępnych kosmetyków o nietłustej konsystencji, nawet w postaci żelowej.

Teraz przybliżę Wam na czym polega działanie filtrów mineralnych.

Przeciwsłoneczne filtry mineralne

Filtry mineralne, czyli fizyczne to związki, których działanie polega na wytworzeniu na skórze warstwy ochronnej, która odbija lub rozprasza promienie słoneczne i odbija je. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka. Tworzą natomiast na powierzchni skóry film ochronny, będący blokadą dla promieni UVB i części widma UVA.

Do grupy filtrów mineralnych zaliczają się dwa związki:

  • Dwutlenek tytanu (Titanium dioxide)
  • Tlenek cynku (Zinc oxide)

Związki te są dobrze tolerowane przez skórę i rzadko zdarza się by wywoływały reakcje alergiczne. Dlatego też polecane są dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Mineralna ochrona przeciwsłoneczna działa natychmiast po nałożeniu. W przypadku środków z filtrami chemicznymi należy z reguły odczekać 20-30 minut, zanim krem będzie efektywny.

Czy dwutlenek tytanu stosowany w kosmetykach do opalania jest bezpieczny?

Dwutlenek tytanu to występujący naturalnie biały minerał, który jest zalecany w kosmetykach naturalnych przez wszystkie trzy najważniejsze organizacje certyfikujące kosmetyki ekologiczne w Europie: Soil Association, ECOCERT oraz BDIH Kontrollierte Naturkosmetik. W kosmetykach na słońce działa jak bariera odbijająca promieniowanie UVA i UVB. Jest uznawany za bezpieczny i nie ulegający bioakumulacji w organizmie.

W najnowszych testach niemieckiego miesięcznika konsumenckiego „Oeko-Test” ocenę dobrą otrzymały wyłącznie środki zawierające mineralne filtry UV jak właśnie dwutlenek tytanu czy dwutlenek cynku. Wszystkie filtry chemiczne uznawane są przez „Oeko-Test” za potencjalnie niebezpieczne, szczególnie ze względu na wyniki wielu badań potwierdzające, iż działają one na system hormonalny. Symptomatyczny w tym zakresie jest chociażby fakt, iż w Danii wycofano ze sprzedaży wszystkie kosmetyki do opalania zawierające filtr chemiczny o nazwie 4-Methylbenzyliden-Camphor znany też jako 4-MBC. To jeden z pięciu najbardziej popularnych filtrów chemicznych, którego już niewielka ilość wykazywała podczas badań działanie hormonalne.

Mineralne kosmetyki do opalania eco cosmetics

nowosc-emulsje

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję Wam kosmetyki do opalania znanej niemieckiej marki eco cosmetics.

Mineralna ochrona przeciwsłoneczna w kosmetykach eco cosmetics osiągana jest dzięki użyciu mineralnych pigmentów, głównie dwutlenku tytanu (bezpiecznej, stabilnej odmiany tego minerału). Mineralne pigmenty po naniesieniu na skórę działają jak maleńkie lusterka, odbijające szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Eco Cosmetics posiada w swojej ofercie sporą gamę woodpornych kosmetyków na słońce z filtrami mineralnymi, do wszystkich rodzajów skóry, szczególnie do skóry wrażliwej:

na-slonce-szkic-753

Produkty ochrony przeciwsłonecznej eco cosmetics chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF odnosi się do ochrony przed promieniami UVB. Znak UVA na opakowaniu oznacza, iż produkt chroni przed promieniowaniem UVA przynajmniej w stopniu zalecanym przez UE (minimum 1/3 współczynnika SPF).

Co to jest SPF?

SPF (ang. Sun Protection Factor) to faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Im jest wyższy, tym zapewnia większą ochronę przed promieniowaniem UV. Wartość współczynnika SPF podawana na opakowaniach informuje nas o tym ile % promieniowania UVB zatrzymuje dany preparat ochronny. I tak przyjmuje się, że produkt z:

SPF 2 blokuje 25-30% promieniowania,

SPF 15 (93,3%),

SPF 30 (97-98%)

SPF 50 (98,5%).

Nie istnieje tak naprawdę produkt ani filtr zapewniający 100% ochrony przed promieniowaniem UV, a więc tzw. ‘bloker słoneczny’ jest dobrym chwytem reklamowym i marketingowym, który de facto wprowadza Konsumenta w błąd.

Tonowane kremy na słońce: tonowany krem na słońce SPF 30, krem na słońce SPF 50+ (lekko tonowany) oraz krem do twarzy DAY plus (lekko tonowany) zawierają naturalne pigmenty w odcieniu brązu.

Kremy na słońce dla dzieci eco cosmetics są lekko tonowane (zabarwione na kolor lekkiej opalenizny) poprzez wysoką zawartość rokitnika.

Dla osób o bardzo wrażliwej skórze (także dla dzieci) polecane są emulsje na słońce z serii NEUTRAL – bez środków zapachowych, bez alkoholu, bez alergenów.

Nie zawierają syntetycznych aromatów, barwników i konserwantów ani syntetycznych filtrów przeciwsłonecznych.

Powstają bez użycia nanotechnologii i bez GMO.

Pamiętaj: Nanoś produkt obficie i ponawiaj aplikację dla utrzymania ochrony, zwłaszcza po spoceniu się czy użyciu ręcznika. Unikaj nadmiernej ekspozycji na działanie słońca nawet po zastosowaniu produktu ochrony przeciwsłonecznej. Chroń niemowlęta i dzieci przed bezpośrednim światłem słonecznym. Unikaj ekspozycji dzieci na działanie słońca w godzinach szczytowego nasłonecznienia. Bezwzględnie unikaj oparzeń słonecznych. Żaden preparat nie zapewnia 100% ochrony przeciwsłonecznej.

Kosmetyki na słońce ECO Cosmetics są produkowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami UE.

  1. Muszę ich w tym roku wypróbować. Dotychczas stosowałam tylko szeroko dostępne kosmetyki i nie byłam z nich zadowolona, więc zawsze dodatkowo się chroniłam od wewnątrz beta Solar z beta karotenem, który zwiększa odporność mojej skóry na uv i dodatkowo znacznie przyśpiesza opalanie na złoty brąz. Mam więc nadzieję, że te kosmetyki się sprawdzą.

  2. Wiecie co, nawet nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak przeciwsłoneczny filtr mineralny. Ciekawy artykuł o nim znalazłam tutaj http://www.goodies.pl/blog/przeciwsloneczny-filtr-mineralny-nowosc-na-rynku-kosmetycznym/ wraz z porównaniem do normalnych kosmetyków w filtrem. Chyba jeszcze w tym roku kipię taki produkt, bo z tego, co tu czytam to warto. I nawet nie są takie drogie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>