Eko-wiedza Najnowsze zdrowie

Kurkuma – złota bogini

Kurkuma, znana również jako złoto Indii używana jest od wieków jako zioło lecznicze w Ajurwedzie. Należy do rodziny imbirowatych, podobna jest więc do imbiru i galangalu. Kurkuma to gatunek byliny rosnący dziko w Indiach, uprawiany również w wielu krajach tropikalnych. Jest to roślina o wysokości mniej więcej 1 m i prostej, wzniesionej, nierozgałęzionej łodydze. Na szczycie łodygi znajduje się urokliwy dość długi kwiat o rurkowatym kielichu. Z jednej rośliny można uzyskać ponad 700g intensywnie żółtego kłącza oraz ponad 230 ochronnych substancji fitochemicznych – 2 do 5% kurkuminoidów oraz 5% olejów eterycznych z turmeronem na czele. Znana jest powszechnie jako przyprawa, lecz warto wiedzieć, że jest to przede wszystkim roślina lecznicza.
curcuma-flower-pink-1

Kurkuminoidy to pigmenty odpowiedzialne za charakterystyczny żółty kolor, natomiast olejki eteryczne wytwarzają intensywny aromat przywodzący na myśl ziemię. Pigmenty te, olejki eteryczne i turmerony odpowiedzialne są za silne działanie antyoksydacyjne na ciało oraz są intensywnie przeciwzapalne, wzmacniając jednocześnie krążenie, chroniąc mózg , odżywiając wątrobę i uśmierzając ból.

kurkuma_wlasciwosci

Kurkuma to naturalny środek przeciwbólowy. Posiada silne działanie przeciwzapalne, przez co powstrzymuje procesy zapalne w cały ciele, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Stanowi doskonałe rozwiązanie przy stanach zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego i trawiennego. Jest bardzo skuteczny w przypadku bólu klatki piersiowej i brzucha, przy urazach ramion oraz skurczach miesiączkowych.

kwiatek

Doskonale działa na serce. Odżywia je oraz poprawia jakość wypełniającej je krwi. Wpływa korzystnie na przepływ krwi oraz przyczynia się do zmniejszenie cholesterolu.

kwiatek

Polecana dla kobiet. Od wieków wykorzystywana jest w Indiach w leczeniu mięśniaków macicy, cyst, endometriozy, bolesnych miesiączek i zbyt obfitego krwawienia, poprzez redukcję zatorów i złogów.

kwiatek

Korzystnie wypływa na stawy. Niweluje ból oraz leczy stany zapalne tego obszaru. Wzmacnia ścięgna i stawy. Polecana w przypadku leczenia podagry, artretyzmu, złamań i ran.

kwiatek

Odżywia mózg. Indie znane są z jednego z najniższych wskaźników zachorowalności na Alzhaimera na świecie! Powodem tego jest codziennie spożycie niewielkich dawek kurkumy. Przyjmuje się, że statystyczny Hindus zjada 1 g dziennie tej przyprawy.

kwiatek

Posiada dobry wpływ na trawienie. Zmniejsza ilość szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym, przez co zapobiega i leczy infekcje wewnętrzne oraz choroby wywołane nagromadzeniem śluzu. Badania wykazują, że jest korzystna dla jelit i nawet może zapobiegać rakowi tego organu. Badania kliniczne wykazują również, że skutecznie radzi sobie z niestrawnością i wrzodami żołądka.

kwiatek

Korzystnie działa na wątrobę. Zwiększa przepływ krwi przez ten organ oraz stymuluje produkcje żółci, zmniejszając kamienie żółciowe i zapobiegając im w przyszłości. W medycynie ludowej znana jako substancja oczyszczająca krew.

kwiatek

Doskonale sprawdza się przy infekcjach. Jest bardzo dobrym antybiotykiem, który można stosować w przypadku gorączki czy bólu gardła.

 

kurkuma_kurkumina

Gdzie tkwi różnica? Gdy mówimy o kurkumie, powszechnie mamy na myśli kurkuminę, której poświęcono ponad 6 tysięcy publikacji naukowych. Natmiast kurkuma oprócz kurkuminy zawiera również około 200 składników, w tym olejki lotne, elemen, turmeron, cyklokurkumin, calebin A, białka, cukry i żywice. Podczas gdy wciąż rośnie farmakologizacja naturalnych substancji o działaniu prozdrowotnym zwiększa się również tendencja do selektywnego wybierania określonych ziół i izolowania ich “substancji aktywnych”. Niestety tracimy przez to z oczu niezbędny składnik naturalnego leczenia, czyli współoddziaływanie wieloskładnikowych mieszanek, od wieków stosowanych przez zielarzy.

Jako, że w kurkumie znajdziemy ponad 200 aktywnych składników, możemy wnioskować, że oprócz kurkuminy zawarte w niej 199 składników również posiada korzystne działanie. Nowe badania wykazały, że kurkuma pozbawiona kurkuminy(CFT) też jest aktywna biologicznie: posiada działanie przeciwzapalne, przeciwrakowe i przeciwcukrzycowe. Wcześniejsze badania potwierdziły przeciwrakowe i przeciwzapalne działanie CFT (kurkumy pozbawionej kurkuminy).

Jak działają zawarte w kurkuminie turmerony?

Turmerony posiadają właściwości przeciwrakowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz przeciwbólowe. Hamują one poliferację komórek nerwowych w schorzeniach neurologicznych oraz usuwają wywołujące stany zapalne karcynogeny z okrężnicy. Ponadto wykazując działanie przeciwzapalne w mikroglejach oraz wykazują właściwości przeciwdepresyjne już po tygodniu stosowania.

kwiatek

A co z wchłanialnością? Często mówi się, że kurkumina źle się wchłania, lecz rzadziej wspomina się, że potrzeba tylko niewielkich dawek, by odczuć jej działanie. Tradycyjne stosowanie kurkumy wraz z czarnym pieprzem, imbirem, mlekiem czy ghee ma sens – kurkuma posiada silniejsze działanie i ma bio-przyswajalność. U Hindusów możemy zauważyć niższą zachorowalność na raka oraz mniejszy odsetek osób chorych na Alzheimera i cierpiących na komplikacje związane z cukrzycą.

Czy sposób pozyskiwania ma znaczenie? Ogrom kurkuminy w sklepach jest ekstraktowany za pomocą heksanu, octanu etylu i acetonu lub metanolu. Wszystkie one mają dyskusyjny wpływ na środowisko. Ponadto w trakcie tych procesów pozbawia się kurkuminę pozostałych dobroczynnych substancji, które wpływają na jej przyswajalność. Nowatorskie metody, takie jak ekstrakty Wholistic zawierają w sobie pełne spektrum roślinnych składników, które wraz z żywicami i olejkami eterycznymi zawierają aktywne substancje.

kurkuma_w_organeo

Suplementy w Organeo są rzetelnie wyselekcjonowane. Zależy nam na tym, by dostępne u nas produkty posiadały najwyższą jakość i konkurencyjną cenę. W Organeo znajdziecie kurkumę dwóch czołowych firm: Viridian oraz Together.

 

thumbnail

Sprawdź w sklepie Organeo »

Viridian to firma pochodząca z Wielkiej Brytanii, założona w 1999 roku w Northamtonshire przez Cheryl Thallon. Magazyn Ethical Consumer i The Good Shopping Guide przyznały firmie Viridian certyfikat Best Buy za świadomą uwagę w doborze najczystszych składników i odpowiedzialność za środowisko.  Suplementy Diety Viridian są nazywane etycznymi. Obejmuje to zarówno pochodzenie składników, proces produkcji jak i  zawartość 100% aktywnych składników bez niepotrzebnych dodatków takich jak np.: sztuczne wypełniacze, substancje przeciwzbrylające, cukier oraz koloranty.

W jednej kapsułce Viridian znajdziecie aż 400 mg ekologicznej kurkumy. Dzienna zalecana dawka to od 1 do 3 kapsułek.

 

21849

Sprawdź w sklepie Organeo »

Nowością jest kurkuma marki Together. W przeciwieństwie do suplementu marki Viridian została ona wzbogacona w ekstrakt z czarnego pieprzu. W jednej kapsułce znajdziemy 300 mg kłącza korzenia kurkumy, 200 mg kurkuminy oraz 3 mg ekstraktu z czarnego pieprzu. Zalecana dzienna dawka to dwie kapsułki.

Ponadto kurkumę znajdziemy w ekologicznych herbatkach marki Pukka: Three Ginger oraz Lemon Ginger & Manuka Honey.

 

Kurkuma to niekwestionowana złota bogini, która zasługuje na pozycję jednego z najważniejszych ziół na choroby współczesnego świata.

Pozdrawiam,

podpis

 

źródło: Sebastian Pole – “Kurkuma dla zdrowia”

Wiktoria Świątek

Kilka słów o autorze

Studiuję grafikę komputerową na Akademii Sztuk w Warszawie. Kocham piękno, barwy i nasycenie. Moim kosmetycznym „konikiem” jest makijaż. Czerpię niesamowitą radość z wykonywania make -upu sobie jak i innym. Uwielbiam obserwować metamorfozy i podkreślać w kobiecej urodzie to, co najpiękniejsze. Uważam, że każda kobieta ma w sobie ogromne pokłady klasy i blasku, które można wydobyć, wyeksponować i pokazać całemu światu. Dbając o siebie przy pomocy naturalnych produktów, dbam o środowisko i zarazem zapewniam sobie zdrowie i dobry wygląd.

Pozostałem wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>