Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

Od początku wiosny do późnej jesieni spacerując po lasach i  parkach należy zwracać uwagę na kleszcze. Kampanie anty-kleszczowe są głośne i coraz częściej o nich słychać, gdyż te niepozornie wyglądające pajęczaki mogą okazać się groźne dla człowieka. Przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Warto więc wiedzieć jak się przed nimi chronić.

uwaga_na_kleszcze

Kleszcze w Polsce

W Polsce do tej pory stwierdzono występowanie ok. 20 gatunków. Większość rodzimych gatunków kleszczy zamieszkuje nory bądź gniazda zwierząt i nie stanowi realnego zagrożenia dla ludzi.

Największe znaczenie dla człowieka i domowych zwierząt mają dwa gatunki kleszczy:

 • kleszcz pospolity (Ixodes ricinus),
 • kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus).

kleszcz

Optymalne warunki do życia kleszczy to obrzeża lasów mieszanych wraz z przylegającymi do nich użytkami zielonymi, polanach, nadrzecznych łąkach i bagnach, plantacjach lasów zawierających chrust i krzewy, na przejściu pomiędzy lasem liściastym i iglastym. Środowiskiem życia kleszczy jest najczęściej ściółka leśna.

Kleszcze zapadają w sen zimowy schowane pod liśćmi ściółki leśnej, gdzie temperatura może wynosić 0°C lub mniej, oraz gdzie wilgotność względna jest na poziomie 90%. W miastach, gdzie sezonowa aktywność jest zaburzona, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C. Kleszcze mają dwa szczyty aktywności dobowej – poranny od ok. 800 – 900 do 1100 – 1200 oraz popołudniowy od godziny 1600 – 1700 do zmroku.

Aktywność kleszczy rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7°C i kończy się, gdy średnia temperatura powietrza obniży się do powyższych, co ma miejsce w październiku lub listopadzie. W Europie Środkowej obserwuje się dwuszczytową krzywą częstości występowania z maksymalną aktywnością przypadającą na maj lub czerwiec oraz wrzesień lub październik.

MIT!

Kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Przesiadują na spodniej stronie liści głównie na ich końcach lub na gałęziach w pobliżu ścieżek i śladów dzikich zwierząt, skąd są ściągane przez żywicieli.

Kleszcze 2

Jak chronić się przed kleszczami?

 • Załóż jasne ubranie wybierając się na spacer – po powrocie łatwiej będzie zauważyć kleszcze wędrujące po ubraniu w poszukiwaniu miejsca wkłucia. Lepiej jest założyć koszulę z długim rękawem, długie spodnie i kryte obuwie utrudniając pajęczakowi dostęp do skóry.
 • Sprawdź ubranie i usuń dostrzeżone kleszcze po powrocie ze spaceru. Zwracaj przy tym szczególną uwagę na miejsca, gdzie skóra jest delikatna: pachwiny, pępek, miejsca za uszami, zgięcia pod kolanami, owłosiona skóra głowy itp.

Dzieci, jeśli spędzają czas na powietrzu, oglądaj dwa do trzech razy dziennie. Jeśli jesteś właścicielem czworonoga również oglądaj go regularnie po powrocie ze spacerów.

UWAGA! Larwy kleszczy, których ukąszenie również może spowodować zachorowanie na KZM są bardzo małe (0,6 mm do 1 mm) i trudno dostrzegalne. Dlatego warto wziąć prysznic, aby w ten sposób spłukać z siebie niewczepione jeszcze larwy kleszczy.

Stosuj dostępne środki odstraszające kleszcze. W Organeo mamy dwa produkty, które pomogą ci w walce z kleszczami.

Avicenna Oil Naturalny olejek trawa cytrynowa – to olejek o wyjątkowo orzeźwiającym, cytrusowym zapachu, miłym dla człowieka, ale który skutecznie odstrasza komary i kleszcze.

lemongrasowy

Alva Spray przeciwko ukąszeniom owadów EFFITAN – Badania pokazują, że Effitan skutecznie chroni przed komarami do 8 godzin a przed kleszczami do 6 godzin. Produkt odpowiedni do stosowania w ciąży oraz dla dzieci powyżej 2 lat.

Effitan

Choroby przenoszone przez kleszcze

Jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). To groźna choroba dotycząca ośrodkowego układu nerwowego. Jej niebezpieczeństwo polega na tym, że w początkowym okresie może zostać nie rozpoznana, ponieważ objawy są mało charakterystyczne przypominające grypę.

Inna chorobą przenoszona przez kleszcze jest  Borelioza zwana też chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową. Jest to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków z rodzaju Borrelia, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze. Podstawą rozpoznania boreliozy są objawy kliniczne, wśród nich szczególnie rumień wędrujący. W miarę trwania choroby dochodzi stopniowo do zajęcia różnych poziomów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów czaszkowych i zapalenia korzeni nerwowych. Może nastąpić także ostre zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, a w przewlekłej postaci boreliozy: przewlekle zanikowe zapalenie skóry, zapalenie stawów utrzymujące się ponad rok. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków.

kleszcze 1

Ugryzienia kleszczy mogą być przyczyną jeszcze wielu innych groźnych chorób.

kleszcz-przedipo

Usuwanie kleszczy

Ukąszenia kleszczy są bezbolesne, ponieważ ślina kleszcza zawiera wiele substancji biochemicznych w tym środki miejscowo znieczulające.

Dlatego należy dokładnie obejrzeć całe ciało zwracając uwagę na małe punkciki ponieważ larwa kleszcza przenosząca zakażenie KZM mierzy zaledwie 0,6 mm do 1 mm.

Wczepiony kleszczWczepiony kleszcz   Poprawne złapanie kleszcza

Jeżeli dostrzeżesz wczepionego kleszcza, usuń go jak najszybciej np: za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Chwyć mocno kleszcza, tak blisko skóry, jak tylko możliwe. Pewnym ruchem oderwij go od skóry (nie obracaj!). Jeśli pozostaną części kleszcza wbite w skórę, należy je usunąć tak szybko, jak tylko możliwe.

Paraliżowanie kleszcza olejem, kremem, masłem lub jego wykręcanie może spowodować wstrzyknięcie przez kleszcza jeszcze większej ilości materiału zakaźnego do ciała (kleszcz wtedy “wymiotuje”).

Nie należy używać wazeliny, płonących zapałek, końcówek papierosów, pilników do paznokci lub innych przedmiotów.

UWAGAJeżeli masz kłopot z usunięciem kleszcza, zgłoś się do punktu medycznego.

Nie każde ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne. Konsultacja specjalisty jest wymagana, jeżeli pojawiają się niepokojące objawy np:

 1. 7 do 14 dni po ukąszeniu kleszcza pojawiają się objawy grypopodobne: gorączka powyżej 38°C, zmęczenie, ból głowy, ból pleców i kończyn, kaszel, katar, objawy żołądkowo jelitowe, utrata łaknienia, nudności – mogą to być objawy pierwszego etapu kleszczowego zapalenia mózgu – więcej o objawach i przebiegu choroby w zakładce “O chorobie”.
 2. W okolicy ukłucia pojawił się rumień.
 3. Pojawiają się inne niepokojące objawy np. ze strony układu nerwowego nawet po kilku tygodniach od ukąszenia.

 

Źródło: http://www.kleszczeinfo.pl/o-kleszczach/o-kleszczach/

 1. Tomasz Kwaśniewski

  To wszystko bardzo cenne uwagi. Myślę, że świadomość odnośnie zagrożenia jakie niosą za sobą kleszcze jest wciąż niewystarczająca. Sam jestem tego najlepszym przykładem, bo od 3 lat choruję na boreliozę. Raz jest lepiej raz gorzej, ale gdybym miał wiedzę jaką mam teraz to nie musiałbym przechodzić przez to wszystko. A boreliozy nie można lekceważyć. Dziś już wiem, że są laboratoria, które przeprowadzają badanie kleszczy, np. niektóre sanepidy, diagnostyka oraz wrocławskie laboratorium poprzez zbadajkleszcza.pl Myślę, że popularyzacja wiedzy o boreliozie może zahamować coraz większą ilość zakażeń w Polsce. Jest to obecnie kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy zachorowań. Pozdrawiam autorkę bardzo ciekawego bloga.

  1. Bardzo dziękuję za ciepły komentarz o naszym blogu 🙂 I życzę dużo sił w walce z boreliozą.

 2. Dominik Patrosz

  Ciekawy artykuł. Ze swojej strony polecam spray o nazwie Anty-kleszcz 100 ml.

 3. Dobrą metodą leczenia boreliozy jest naświetlanie w Biocare w Krakowie (http://ebiocare.pl/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>