Pogoda nas rozpieszcza, a lato zbliża się wielkimi krokami. Swoje wakacyjne przygotowania rozpoczęłam od regularnych, intensywnych ćwiczeń oraz bardzo zdrowej, zrównoważonej diety. Tracąc kilogramy, musimy zmierzyć się również z konsekwencjami. W moim ciele zaszło wiele zmian, do których niestety dołączyła również mniej elastyczną, wiotką skóra między innymi w okolicach ramion oraz brzucha. Jak nie poddając się zabiegom kosmetycznym skutecznie ujędrnić skórę? Postanowiłam sięgnąć do klasyków oraz zaufać bogactwu kofeiny. Kawa – kilka słów o jej właściwościach i zastosowaniu w kosmetyce.
Często nie zdajemy sobie sprawy jak wartościowe substancje kryją się w maleńkim ziarenku kawy. Należą do nich między innymi znaczne ilości NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), fitosterole, karoteny oraz witamina E. Fitosterole działają przeciwzapalnie, regenerująco oraz łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie naskórka. Ponadto w kawie znajdziemy również sole wiążące cenne pierwiastki jak np. wapń, potas, fosfor, magnez, sód, żelazo, cynk miedź i chrom. W ziarenku kawy kryje się moc witamin z grupy B oraz kwasów organicznych (octowy, glikolowy, mrówkowy i mlekowy).
Pielęgnacja twarzy
Kawa oprócz wielu walorów spożywczych, posiada również spektrum zalet, które z powodzeniem można wykorzystać w przemyśle kosmetycznym. Kofeina znana jest ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Udowodnione jest, że poprawia ona mikrokrążenie w skórze oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu pomaga w walce z niedoskonałościami skóry. Zawarte w kofeinie związki polifenolowe wygładzają nierówności skóry oraz zapobiegają powstawaniu nowych. Naturalne filtry UV oraz kwas chlorogenowy zawarty w oleju z nasion kawy zapobiega nowotworom skóry. Kwas chlorogenowy jest naturalnym antyoksydantem, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki.
Warto dodać kilka kropel oleju z nasion kawy do kremu pod oczy. Kofeina poprawia mikrokrązenie we włosowatych naczynkach skóry, przez co działa korzystnie na przepływ krwi, co niweluje cienie pod oczami.
Kawa działa pobudzająco również na naszą skórę. Kofeina powszechnie wykorzystywana jest do walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej, co sprawia, że często dodawana jest do preparatów odpowiadających za modelowanie twarzy.
Pielęgnacja ciała
W składach najróżniejszych kosmetyków służących do pielęgnacji ciała często możemy natknąć się na kofeinę. Swoją przyczynę odnajduje to w ujędrniającym i wyszczuplającym działaniu tej substancji. Kofeina zapobiega procesowi lipogenezy, czyli przyrostowi komórek tłuszczowych oraz aktywuje proces lipzy, czyli rozpad trójglicerydów w tkance. Regularnie stosując olejek z nasion kawy lub wykonując peelingi kawowe, możemy zauważyć znaczącą poprawę kondycji skóry. Staje się ona bardziej napięta i wygładzona. Zmiany cellulitowe zmniejszają się, przez co skóra nabiera jędrności, a jej koloryt zostaje wyrównany.
Olej z nasion kawy może być stosowany bezpośrednio na skórę. Aplikacja olejku jest wielką przyjemnością dla fanów kofeiny. Piękny zapach świeżo palonej kawy pozostaje na skórze przez kilka godzin, a olejek szybko wchłania się w skórę. Doskonale podkreśla koloryt skóry, nadając jej delikatnie złotawy odcień. Myślę, że idealnie sprawdzi się w celu podkreślenia opalenizny.
Uwielbiam kąpiele w wannie. Chwila relaksu po ciężkim dniu potrafi niesamowicie poprawić humor i zmienić nastawienie. A co gdyby relaks połączyć z zabiegiem kosmetycznym? Dodając do wody około 10 ml oleju z nasion kawy, przygotowujemy silnie nawilżająco-ujędrniającą kąpiel. Olejek dba o nasze ciało, a smakowity aromat świeżo palonych ziaren kawy działa pobudzająco na nasze zmysły.
Olejek z nasion kawy doskonale sprawdzi się również jako dodatek do peelingu handmade. Odsączone fusy kawy połącz z olejem bazowym (najczęściej używam oleju arganowego lub olejku ze słodkich migdałów) i dodaj do tego kilka kropel oleju z nasion kawy. Kofeina jest najlepszym sprzymierzeńcem w walce z pomarańczową skórką.
Pamiętajmy, że oleje możemy ze sobą łączyć. Miks olejku marchwiowego lub olejku kokosowego z olejem z nasion kawy pomaga w ukojeniu skóry po oparzeniach słonecznych. Połączenie olejku z nasion kawy z olejem arganowym i perillą z pachnotki wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe. Olejek kawowy rozcieńczony z olej z nasion malin chroni skórę przed fotostarzeniem – procesem polegającym na przedwczesnym starzeniu i niszczeniu skóry spowodowanym promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto aby utrzymać dłuższe nawilżenie skóry, możemy dodać kilka kropel olejku kawowego do ulubionego kremu lub balsamu.
Pielęgnacja włosów
Kofeina bardzo dobrze sprawdza się przy pielęgnacji włosów cienkich i słabych. Udowodniono, że stymuluje ona cebulki oraz aktywuje porost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Jeśli Twoje włosy są słabe i pozbawione objętości, wsmaruj w skórę głowy odrobinę olejku kawowego i pozostaw go na 15-30 minut. Możesz również dodać kroplę olejku do swojego szamponu.
Nałożony na włosy olej z nasion kawy ociepla ich kolor, wygładza oraz widocznie wzmacnia i odżywia.
W Organeo znajdziesz olejek z nasion kawy marki Etja. Brazylijski olejek jest tłoczony na zimno, nierafinowany oraz w stu procentach naturalny. Olejek jest bardzo wydajny i 50 ml buteleczka wystarcza na około 3 miesiące codziennego stosowania.
Pozdrawiam,