Eko-wiedza Kosmetyki zdrowie

Jaką moc kryją w sobie pestki winogron?

Olej z pestek winogron, mydło z pestkami winogron, balsam winogronowy, kapsułki z pestkami winogron – dlaczego tak chętnie po nie sięgamy?

 W dzisiejszym świecie składniki ważne dla każdego, kto mieszka w dużym mieście, żyje w stresie i źle się odżywia to antyoksydanty. Związki te bronią nasz organizm przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi substancjami pochodzącymi z zewnątrz – udowodniono, że osoby, które dostarczają sobie ich prawidłową ilość są mniej podatne na infekcje a w razie zakażenia chorują krócej, niż ci, w których diecie antyoksydantów brak. W antyoksydanty bogate są cytrusy i niektóre warzywa, ale wielu z nas poszukuje alternatywy.

 Od jakiegoś czasu wiemy, że picie lampki wina codziennie może pomóc nam w uzupełnieniu poziomu antyoksydantów w organizmie. Naukowcy przyjrzeli się bliżej temu zagadnieniu. Okazało się, że to nie wino, a winogrona, a konkretnie ich pestki, odpowiadają za dobroczynne właściwości napoju. A co za tym idzie – spożywając wyciąg z pestek winogron możemy zapewnić sobie wysoki poziom antyoksydantów skuteczniej, niż sięgając po wino, którego nadmierne spożycie – jak każdego alkoholu – może zadziałać odwrotnie, i pozbawić organizm obrony przeciwko wolnymi rodnikami.

Lampki wina

Dla zapracowanych

Pestki winogron zawierają oligomeryczne proantocyjanidyny, znane jako “super przeciwutleniacze”, które potrafią wykazywać kilkadziesiąt razy silniejsze działanie, niż znane z podobnych właściwości witamina C czy E. Poza winogronami, zawarte są one też w zielonej herbacie czy aronii, jednak w o wiele mniejszym stężeniu.

A na czym polega magia przeciwutleniaczy? Wraz z tlenem do naszego organizmu przedostaje się sporo szkodliwych substancji, zawartych np. w dymie tytoniowym, spalinach, zanieczyszczonej glebie, promieniach słonecznych czy pryskanych warzywach. Tlen reaguje z tymi związkami, uszkadzając komórki naszej skóry. Ma to znaczenie w dermatologii, gdzie poleca się przyjmowanie suplementów z antyoksydantami, by zapobiec uszkodzeniom i przedwczesnemu starzeniu się skóry, ale też w pozostałych gałęziach medycyny – zdrowe komórki to w końcu komórki mniej podatne na choroby cywilizacyjne, wirusy i bakterie. Skutkuje to odporniejszym organizmem, a ten z kolei nie jest podatny na alergie, uszkodzenie stawów, kości czy układu naczyniowego.

 Dla układu krwionośnego

Pestki winogron mają przy tym jeszcze kilka dobroczynnych właściwości jeśli chodzi o nasze naczynia krwionośne – zmniejszają ich przepuszczalność i kruchość, co ważne szczególnie dla osób, które skarżą się na problemy z krążeniem, cierpiących na żylaki i skurcze, obawiających się zawału. W badaniach, których wyniki opublikowano w 2012 roku na łamach “Pharmacognosy Magazine” okazało się, że spożywanie tego wyciągu pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Badani, którzy jedli obiad z którym spożywali wyciąg z pestek winogron, po 15 i 30 minutach po posiłku mieli niższy poziom cukru we krwi niż ci, którzy nie przyjmowali suplementu. To świetna wiadomość dla cukrzyków, którzy sięgając po słodkie i tłuste potrawy obawiają się komplikacji zdrowotnych. Dodatkowo, z eksperymentu którego wyniki opublikowano w ” Iranian Biomedical Journal ” wynika, że u diabetyków spożywających pestki winogron ryzyko chorób nerek powiązanych z cukrzycą jest mniejsze, niż u ich kolegów nie odżywiających się w ten sposób.

Wyciąg z pestek winogron chroni więc przed chorobami cywilizacyjnymi, zwłaszcza problemami sercowo-naczyniowymi. Jest bogatym źródłem naturalnych antyoksydantów. Wspomaga walkę z popękanymi naczynkami krwionośnymi.

Trwają też spory, czy ekstrakt z winogron może zapobiec rakowi. Niektórzy badacze twierdzą, że jak każde antyoksydanty, mogą znacznie przyczynić się do prewencji raka. Antyoksydanty z pestek winogron są przy tym rozpuszczalne zarówno w tłuszczach, jak i wodzie, przez co nasz organizm świetnie radzi sobie z ich przyswojeniem.

W Organeo dostepny jest ekologiczny, certyfikowany wyciąg z pestek winogron marki Viridian. W jego składzie nie znajdziecie sztucznych wypełniaczy, substancji przeciwzbrylających, cukru ani kolorantów. To świadomy wybór.

Skład:

Grape Seed

Viridian to firma pochodząca z Wielkiej Brytanii, założona w 1999 roku w Northamtonshire przez Cheryl Thallon. Magazyn Ethical Consumer i The Good Shopping Guide przyznały firmie Viridian certyfikat Best Buy za świadomą uwagę w doborze najczystszych składników i odpowiedzialność za środowisko.

Suplementy Diety Viridian są nazywane etycznymi. Obejmuje to zarówno pochodzenie składników, proces produkcji jak i  zawartość 100% aktywnych składników bez niepotrzebnych dodatków takich jak np.: sztuczne wypełniacze, substancje przeciwzbrylające, cukier oraz koloranty.

Produkty Viridian nie są testowane na zwierzętach. Na dzień dzisiejszy więcej niż 40% produktów posiada certyfikat Soil Association gwarantujący ekologiczne pochodzenie i skład.

Motto Viridian: “Wierzymy, że zdrowie planety i zdrowie każdego z nas są ze sobą nierozdzielnie związane”

Organiczne uprawy bez pestycydów, herbicydów, wolne od GMO – to zdrowie ludzi i zdrowie planety.

 100% aktywnych składników. Nie zawiera glutenu, pszenicy, laktozy, soli, drożdzy, konserwantów ani sztucznych barwników. Nie testowane na zwierzętach.

 Suplementy Diety Viridian nie zawierają powszechnie używanych substancji wypełniających i przeciwzbrylających. W większości produkowane są na bazie spiruliny, alfalfa i borówki co dodatkowo wzbogaca ich skład.

Opracowano na podstawie:

  • http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/grape-seed
  • http://healthyeating.sfgate.com/grape-seed-extract-7999.html
  • https://www.naturesdailydefense.com/Surprising-facts-about-grape-seeds_b_12.html

Źródło: http://www.biowitalni.pl/blog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>