Jak wykorzystać sycylijskie pomarańcze w kosmetyce?

Cytrusowy sezon właśnie został rozpoczęty. W sklepach i na straganach uśmiechają się do nas kusząco pomarańcze, cytryny i mandarynki. Te akurat mnie nie skuszą. Są zbyt nafaszerowane “chemią”, aż im się skórki świecą. Ale cudowne ekologiczne cytrusy prosto z Sycylii, to już zupełnie inna bajka… Takie etyczne i zdrowe pyszności można zakupić poprzez stronę In Campagna: http://www.incampagna.pl/Musicie się pośpieszyć, gdyż ostatnia przedświateczna spedycja wyrusza 14 grudnia, a zamówienia musicie złożyć do 5 grudnia. Polecam, choć nie mam w tym żadnego interesu, poza oczywiscie Waszym zdrowiem i rozkoszą dla Waszych kubków smakowych. Bo lubicie zdrowe i soczyste pomarańczki, nienasmarowane chemia by przetrwały tygodnie w kontenerach, prawda?

pomarańcze-startowe

Jakość ponad ilość

Na farmie In Campagna respektuje się europejskie standardy dotyczące żywności ekologicznej, lecz to nie uzyskanie certyfikatów jest ich celem, lecz “wysoka jakość życia, rozumiana nie jako obecność luksusowych czy drogich rzeczy, a życie w zgodzie z naturą i własnym sumieniem“. Certyfikaty potwierdzają jedynie sposób uprawy i organizację pracy (http://ecogruppoitalia.com/la-societa/).

Kilka słów od twórców In Campagna:

“Myśląc o zdrowej kondycji naszej farmy, koncentrujemy się bardziej na utrzymaniu balansu w ekosystemie, niż na ilości produkowanego jedzenia. W tym celu na przykład powróciliśmy do hodowli zwierząt prowadzonej równolegle z uprawą owoców, co nie tylko wzbogaca gamę naszych produktów, ale przede wszystkim prowadzi do stworzenia bogatego ekosystemu. Na farmie w chwili obecnej hodujemy świnie i kury. Młode, najmniejsze świnie, pasą się w sadach pomarańczowych. Zjadają nadpsute owoce, które spadły z drzew, nie pozwalając również, aby sad zarósł wysoką trawą, co podczas upalnego lata chroni nas przed szybkim rozprzestrzenianiem się częstych w naszym klimacie pożarów. Kury natomiast „czyszczą” sady z drobnych insektów, które mogłyby zaszkodzić pomarańczom.

Wierzymy, że dbałość o równowagę w ekosystemie przynosi nam wysokie korzyści. Nie wycinamy starych drzew, które chronią nas przed pożarem w lecie i błotnymi lawinami podczas ulewnych deszczy. Takie środowisko zapewnia również bardzo bogaty i różnorodny pokarm dla zwierząt, co sprawia, że nie karminy ich sztucznym paszami.”

Zachęceni?

Pomarańcze jako kosmetyki

Jak już skusicie się na sycylijskie rarytasy, to dziś podpowiem Wam jak można wykorzystać pomarańcze w kosmetyce.

Pomarańcza zawiera witaminy A, B i C oraz wapń, potas, fosfor, magnez, sód, cynk, selen i żelazo. Koi zmysły, łagodzi, odżywia i wzmacnia, a także oczyszcza i wygładza naszą skórę.

A oto kilka przepisów na domowe kosmetyki z pomarańczy:

Kojąca maseczka pomarańczowa na twarz i dłonie

Działanie: koi zmysły, odżywia, wygładza i łagodzi, a także wzbogaca skórę w witaminę C i PP oraz beta-karoten, które zapobiegają m.in. pękaniu naczynek krwionośnych.

Soczystą, dojrzałą pomarańczę obrać ze skórki i zmiksować lub przetrzeć (bez pestek) by powstała gładka papka. Rozprowadzić ją na twarzy, szyi oraz dłoniach. Pozostawić na skórze przez ok. 15-20 minut, nastepnie spłukać i przemyć ciepłą wodą.

Można przed jej nałożeniem zastosować domowy Tonik pomarańczowy dla wiotkiej cery, w celu wczesniejszego oczyszczenia skóry.

Tonik pomarańczowy dla wiotkiej cery

By go przygotować trzeba cieniutko obrać 2-3 pomarańcze, tak by przy skorce nie było białej, włoskowatej warstwy. Skórkę należy pokroić w dosyć drobną kostkę, wsypać do słoika i zalać szklanką owocowego octu, np. z jabłek. Słoik szczelnie zamknąć i odstawić na dwa tygodnie w ciepłe miejsce. Nastepnie płyn przefiltrować przez gazę, bawełnianą ściereczkę lub papierowy filtr. Gotowy tonik koniecznie rozcieńczyć przegotowana wodą lub wodą destylowaną. Najlepsza jest proporcja 1:1. Przed rozpoczęciem oczyszczania skóry, wacik dobrze jest wcześniej zmoczyć w ciepłej wodzie, wycisnąć i potem dopiero nasączyć go tonikiem pomarańczowym. Taki tonik wzmacnia, oczyszcza, ujędrnia i uelastycznia skórę. Jest polecany szczególnie dla cery wiotkiej, o rozszerzonych porach.

Przepisy pochodzą z książki “ABC Kosmetyki Naturalnej” dostępnej w Organeo.

Pozdrawiam,

Patrycja

abc-kosmetyki-naturalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>