Jak odstraszyć komary w naturalny sposób?

Czy Wy też zauważyliście, że komary strasznie się uaktywniły w te piękne, upalne dni? Atakują całą chmarą, obsiadają nogi, wlatują do ucha. Brrrrr!!! Chcesz sobie pogrillować wieczorem, a tu zostajesz zaatakowany przez te małe wampiry, które  z całą zaciętością tną, spragnione Twojej krwi.

W aptekach i drogeriach można znaleźć wiele środków działających odstraszająco na te owady, ale gdy zapoznamy się z ich składem, to bardziej świadomy człowiek może złapać się za głowę. Pojawia się wiec pytanie czy warto spryskiwać się aż taką chemiczną bombą, a zwłaszcza czy bezpiecznie jest spryskiwać nią małe dzieci. Nie każdy jednak wie, że istnieją w pełni naturalne i bezpieczne, a przy tym naprawdę skuteczne sposoby na komary.

Komar 2

Co przyciąga komary?

Oczywiście najlepszą ochroną przed pogryzieniem stanowi odpowiednie ubranie, czyli długie rękawy, długie spodnie. Jednak, aby ochrona była bardziej skuteczna, trzeba być świadomym, tego co przyciąga komary. To m.in. kwas mlekowy, dwutlenek węgla, wilgoć oraz kwiatowe i owocowe aromaty. Warto zatem ograniczyć ich obecność w swoim otoczeniu.

Dwutlenek węgla znajduje się w powietrzu, które wydychamy. Jego ilość wzrasta, gdy jest nam gorąco, a także podczas wysiłku fizycznego. Również kwasu mlekowego, obecnego w naszym pocie, przybywa podczas wysiłku fizycznego, oraz po spożyciu niektórych potraw –głównie tych słonych i bogatych w potas (np. sok pomidorowy). Komary przyciąga też wilgoć na ciele człowieka, wywołana pracą gruczołów potowych. Przed wyjściem na wieczorne spotkanie na świeżym powietrzu warto zatem… banalnie i prozaicznie wziąć prysznic, by zmyć z siebie pot z całego dnia.

Aby nie przyciągać komarów, starajmy się unikać w swoim otoczeniu perfum, kosmetyków i środków czystości o mocno kwiatowych i owocowych zapachach. Wyjątek stanowią zapachy olejków eterycznych, których komary nie znoszą.

Warto pamiętać, że komary lokalizują swoje ofiary z daleka także za pomocą wzroku i przyciągają je ciemne kolory, dlatego lepiej wybierać jasne ubrania. Wyjątek stanowią jaskrawe barwy, takie jak żółć, pomarańcz czy róż, które zamiast komarów przyciągną do nas z kolei pszczoły, osy i muszki.

Olejki eteryczne, które odstraszają owady

W naturze jest wiele substancji, które odstraszają owady. Na specjalną uwagę zasługują olejki eteryczne, zawarte w roślinach. Wygodnym sposobem jest użycie gotowych, stężonych olejków.

Olejki o sprawdzonych właściwościach odstraszających komary, a także inne owady to przede wszystkim:

Komary uciekają również od:

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne

Należy pamiętać, że „naturalny” nie zawsze oznacza „bezpieczny”. Olejki eteryczne są silnie działającymi substancjami i przede wszystkim nie należy nakładać bezpośrednio na skórę olejków nierozcieńczonych.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia oraz kobiet w ciąży. Większość olejków eterycznych nie jest dla nich zalecana, chyba, że najpierw skonsultujemy używanie określonego olejku z lekarzem. W szczególności nie należy stosować olejków regularnie i należy zmniejszać ilość używaną jednorazowo. Jako środka odstraszającego komary można ich używać tylko w przypadku narażenia na pogryzienie. Absolutnie nie stosować codziennie.

Środki na komary powinny być także bezpieczne w trakcie ekspozycji na słońce. Dlatego lepiej zrezygnować z olejków z owoców cytrusowych, w upalne dni.

Jak przygotować środek odstraszający owady?

Przygotowanie w domu środka na komary i inne owady jest bardzo proste. Możemy wybrać formę olejku nakładanego na skórę lub płynu w sprayu. Ponieważ na różne rodzaje komarów działają różne olejki eteryczne, to najlepiej będzie użyć mieszanki kilku (2-5) olejków. Olejki musimy rozcieńczyć w oleju bazowym, aby otrzymać stężenie nie większe niż 5-10%. Jako oleju bazowego możemy użyć któregoś z trwałych olejów roślinnych, może to być np. słonecznikowy, olej z pestek winogron, jojoba lub ze słodkich migdałów. Najlepszym olejem bazowym do tego celu jest niestety trudno dostępny olej Moringa. Ma on podobny skład do oliwy z oliwek, ale łatwiej się wchłania. Jest trwały, a jego charakterystyczną cechą jest to, że wiąże w sobie lotne substancje zapachowe olejków eterycznych. Dzięki temu dłużej utrzymują się one na skórze, a oto przecież nam chodzi.

Jeśli potrzebujemy tylko trochę olejku-odstraszacza, możemy wymieszać 10-20 kropli mieszanki olejków eterycznych z 2 łyżkami oleju bazowego. Jeśli chcemy od razu przygotować go więcej, posłużmy się poniższą recepturą.

Olejek, który odstrasza komary

Skład:

Przygotowanie: Zmieszaj olejki eteryczne z olejem bazowym. Nakładaj na skórę w miejscach szczególnie zagrożonych ugryzieniem, omijając okolice oczu. Powtarzaj co 1-2 godziny. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

W recepturze olejku odstraszającego komary warto uwzględnić olej z nasion miodli indyjskiej (Neem). Ma właściwości regenerujące skórę, łagodzi swędzenie (gdy komar już ugryzie), a jego zapach powoduje, że inne owady trzymają się z daleka. Zapach ten jest bardzo charakterystyczny i dla niektórych osób nie do zaakceptowania, ale łagodzi go rozcieńczenie w oleju bazowym. Sam olej jest śmiercionośny dla komarów i ich larw.

Olejek odstraszający komary z olejem Neem

Skład:

 • 75 ml oleju bazowego
 • 20 ml oleju Neem
 • opcjonalnie: 5 ml olejku eterycznego (lub mieszanki olejków)

Przygotowanie: Zmieszaj olejki z olejem bazowym. Nakładaj na skórę w miejscach zagrożonych ugryzieniem, omijając okolice oczu. Ponawiaj nakładanie co 1-2 godziny. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

Spray odstraszający komary na alkoholu

Możemy również wybrać formę sprayu, który może być rozpylany na skórę oraz ubrania.

Skład:

 • 100 ml wódki
 • 5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego

Przygotowanie: Do buteleczki (najlepiej z ciemnego szkła) z atomizerem wlej wódkę i wkrapiaj stopniowo olejki, mieszając. Wstrząśnij. Rozpylaj z pewnej odległości na odkryte części ciała, uważając na oczy (alkohol!). Rozpylaj przynajmniej co 2 godziny. Spray można także rozpylać na ubranie przed jego założeniem. Zmętnienie płynu jest zjawiskiem normalnym. Wstrząsnąć przed użyciem.

Możemy też przygotować spray bez alkoholu, który jest delikatniejszych (niestety także dla komarów). Rozważmy tę możliwość, szczególnie jeśli przebywamy na słońcu, bo pod jego wpływem alkohol może prowadzić do przebarwień na skórze. Taki produkt jest jednak mniej trwały i powinniśmy go zużyć za jednym razem, ewentualnie przez weekend. Na szczęście jego przygotowanie jest dziecinnie proste i trwa około minuty.

Spray odstraszający komary – wersja „na raz” (bez alkoholu)

Skład:

 • 100 ml wody
 • 30 kropli olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 15 kropli olejku trawy cytrynowej i 15 kropli olejku lawendowego

Przygotowanie: Do buteleczki z atomizerem (rozpylaczem) wlej wodę i wkrop olejki. Wstrząśnij. Gotowe. Teraz rozpylaj na odkryte części ciała, na ubrania oraz w powietrze i na tkaniny we wnętrzach (zasłony, poduszki, meble tapicerowane, dywany). Rozpylaj przynajmniej co 2 godziny, a najlepiej co 30 minut.

UWAGA: Należy za każdym razem intensywnie wstrząsnąć mieszaninę, aby olejki dobrze rozproszyły się w wodzie. Olejki nie mieszają się z wodą i jeśli dobrze nie wstrząśniemy, to możemy rozpylić mieszankę o zbyt dużym stężeniu olejków, która podrażni skórę, lub o zbyt małym stężeniu, która z kolei nie będzie działała na komary.

Mikstura odstraszająca komary na bazie octu

Komary nie lubią też cierpkiego zapachu octu, szczególnie w połączeniu z liśćmi z orzecha włoskiego. Zatem jeśli nie mamy pod ręką olejków eterycznych, możemy zrobić miksturę na bazie octu.

Skład:

 • 200 ml octu (najlepiej jabłkowego)
 • 2 liście orzecha włoskiego

Przygotowanie: Liście dokładnie umyj, osusz i drobno posiekaj. Zalej octem i gotuj przez około 10 minut. Przecedź i wystudź. Smaruj miksturą części ciała narażone na ugryzienia.

Co obniża efektywność środków odstraszających komary? 

 • Pot
 • duże ilości innych kosmetyków na skórze (np. filtrów słonecznych)
 • parowanie
 • spłukiwanie podczas zabaw w wodzie
 • oraz wchłanianie w skórę.

Aby temu zaradzić, należy regularnie ponawiać aplikację produktu.

Jeżeli ktoś jest troszkę leniwy i woli jednak kupić coś gotowego, ale naturalnego to polecam Neobulle Apad’pik – olejek przeciwko komarom, który można stosować u dzieci już od pierwszych dni życia. Działa również na dorosłych, ale można do niego dodać trochę innych olejków eterycznych, by wzmocnić jego działanie – kompozycja opracowana jest dla niemowląt.

Neobulle Apad pik

Co zrobić, gdy komar jednak ugryzie?

Jeśli mimo zastosowanych odstraszaczy znalazł się jakiś komar odporny na nasze zabiegi i zaczynamy się drapać, to również na to są naturalne sposoby. Niektóre olejki eteryczne łagodzą skutki ukąszeń owadów, więc jeśli uwzględnimy je w naszej mieszance odstraszającej, to będziemy mieli produkt „2w1”.

Do takich olejków należą:

Swędzenie łagodzą też olejek grejpfrutowy i cytrynowy, ale pamiętajmy o ich fotouczulającym działaniu (przez 6 godzin po nałożeniu nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych).

Możemy też przygotować osobno produkt łagodzący swędzenie,rozprowadzając w oleju bazowym jeden z wyżej wymienionych olejków eterycznych w stężeniu 10% (około 10 kropli na łyżkę oleju bazowego). Taki olejek należy stosować miejscowo.

Na swędzące miejsca możemy też nałożyć sok z liści bazyliikilka kropli soku z cytryny (niepolecane dla osób z wrażliwą skórą) lub znieczulający proszek z goździków ( 2-3 goździki utrzeć lub zmielić). Można również złagodzić swędzenie, smarując podrażnioną skórę octem.

Komar

Jeżeli nie mamy czasu lub predyspozycji do własnoręcznego przygotowania mikstury uśmierzającej swędzenie skóry polecam użycie gotowego produktu marki NeoBulle Adou’Pik, który łagodzi ukąszenia komarów, pająków, os, mrówek i innych owadów, a także poparzenia pokrzyw i innych roślin! Koi ból, dezynfekuje ranki lub bolące miejsca (ukąszenia, poparzenia) oraz zmniejsza swędzenie.

NeoBulle-AdouPik-Ukaszenia

Źródło:  http://dziecisawazne.pl/naturalne-sposoby-na-komary-i-inne-owady/

Autorem wszystkich porad i receptur zawartych w tym artykule jest Ewa Sroka: Z wykształcenia – ekonomistka, z pasji – propagatorka zdrowego i ekologicznego stylu życia oraz troski o Ziemię. Tworzy naturalne kosmetyki i zachęca do tego innych. Prowadzi warsztaty, wykłady i prezentacje na temat ekologicznej pielęgnacji ciała, na których pokazuje, jak w warunkach domowych przygotować naturalne kosmetyki i jak wybierać kosmetyki w sklepie. Interesuje się naturalnymi sposobami leczenia. Strona www: www.skinphilosophy.pl

Inne artykuły tego autora znajdziecie TUTAJ.

 1. Pingback: 10 sposobów na komary. Wypróbuj różne metody na uniknięcie ich ukąszeń - Oh!me - Magazyn dla kobiet

 2. Bożena Konopka

  Bardzo interesujący artykuł. Również jestem jak najbardziej ,,za” naturalnymi sposobami odstraszającymi komary i inne owady. Zwłaszcza gdy są one stosowane na ciało. Chociaż jeżeli chodzi o ogród, muszę się przyznać, że żadna naturalna metoda nie spełniła moich oczekiwań dlatego musiałam zastosować chemiczny oprysk ultra brutal. Na swoja obronę mam to, że w momencie urzędowania poza domem używam tylko naturalnych aromatów odstraszających.

 3. Świetny tekst! Spróbuję tego sposobu w następne wakacje. Jeszcze nigdy nie używałam olejków eterycznych. 😮

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>