Na wielu kosmetykach naturalnych znajdziemy logo Ecocert. Wiemy, że to dobrze, gdyż produkt przeszedł kontrolę jakości i z pewnością jest ekologiczny. Ale co to właściwie oznacza?
Ecocert to instytucja certyfikująca, która została założona we Francji w 1991 roku przez inżynierów rolnictwa, którzy chcieli opracować przepisy i zasady produkcji produktów biologicznych i ekologicznych. Głównym celem im przyświecającym była promocja rolnictwa ekologicznego. Dziś, Ecocert to znak jakości i zaufania widniejacy nie tylko na produktach rolnictwa ekologicznego, ale również na kosmetykach naturalnych i organicznych, ekologicznych środkach czystości oraz ekologicznych suplementach diety i tekstyliach ekologicznych.
Ecocert to oficjalnie uznana jednostka kontrolująca i wydająca certyfikaty potwierdzające spełnianie wymogów dla produktów ekologicznych. Poza Francją, ma swoje przedstawicielstwa w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach, które są powołane do wydawania certyfikatów i prowadzenia kontroli nad firmami oferujacymi produkty ekologiczne. Obecnie ECOCERT oferuje swoje usługi w zakresie kontrolowania i certyfikacji w około 80 krajach na całym świecie.
Ecocert dla kosmetyków ekologicznych
Ecocert była pierwszą instytucją, która ustanowiła repozytorium dla kosmetyków naturalnych i organicznych. Od 2003 roku firma ECOCERT zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych.
Dla celów certyfikacji kosmetyków, ECOCERT wyróznia dwa rodzaje kosmetyków:
1. Kosmetyk naturalny (natural cosmetic):
- minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego,
- minimum 50% składników pochodzenia naturalnego musi pochodzić z upraw ekologicznych,
- minimum5 % wszystkich składników pochodzi z upraw ekologicznych.
2. Kosmetyk naturalny i organiczny (natural and organic cosmetic):
- minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego
- minimum 95% składników pochodzenia naturalnego musi pochodzić z upraw ekologicznych,
- minimum10 % wszystkich składników pochodzi z upraw ekologicznych.
Dla obu wyżej wymienionych klas kosmetyków obowiązują następujące, wspólne wymagania:
- zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie;
- surowce pochodzenia zwierzęcego muszą zostać wytworzone w drodze naturalnej produkcji przez żywe zwierzęta (np. mleko, miód); zakaz testowania komponentow oraz produktu końcowego na zwierzętach;
- rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwiących;
- zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej;
- zakaz stosowania emulgatorów PEG (Polyethylene glycol, glikol polietylenowy);
- jako konserwanty dozwolone są m. in. następujące substancje: kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole;
- sterylizacja surowców i gotowego kosmetyku w drodze radioaktywnego naświetlania jest niedozwolona.
Firma ECOCERT wymaga, aby na każdym certyfikowanym produkcie podana była ilość składników pochodzenia naturalnego oraz ilość składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych. Ecocert bada rownież charakter biodegradacji i recyklingu opakowań certyfikowanych kosmetyków.
Szczególowy dokument okreslający standardy Ecocert w zakresie kosmetyków naturalnych znajdziecie tu: http://www.ecocert.com/sites/default/files/u3/Ecocert-Standard.pdf
Oficjalna strona Ecocert: http://www.ecocert.com/en
Jasiu Chmieleniec
Mam nadzieję, że z Ecocert'em nie jest tak, jak z innymi certyfikatami. Czyli, że za kasę można sobie taki znaczek kupić.
moderowany
Bardzo podoba mi się strona 😉 sporo informacji i estetycznie przedstawione.
Pozdrawiam
polecane strony
Bardzo dobrze zrobiona stronka. Powodzenia!
🙂
Pingback: Tajemnicze PEGi – Informator kosmetyczny