Certyfikowany kosmetyk naturalny – certyfikat BDIH

Certyfikat BDIH na opakowaniu kosmetyku informuje konsumenta, że do jego produkcji zostały użyte tylko surowce naturalne, takie jak: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Jest gwarancją kontrolowanego czysto biologicznego produktu kosmetycznego, który jest przyjazny zarówno dla skóry jak i dla środowiska naturalnego.

Certyfikat BDIH

BDIH to Zrzeszenie niemieckich firm przemysłowych i handlowych, zajmujących się produkcją naturalnych preparatów leczniczych, makro-mikroelementów wywodzących się z czysto naturalnych substancji, towarów pochodzenia naturalnego oraz naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych. BDIH zostało powołane do życia jesienią 1996 roku. W początkach lat dziewięćdziesiątych produkty naturalne cieszyły się w Niemczech coraz większym uznaniem konsumentów. “Pod płaszczykiem eko” wiele nowych firm starało się wykorzystać istniejący trend. Tak zrodziła się idea utworzenia BDIH. W 1996 roku BDIH we współpracy z wiodącymi producentami kosmetyków naturalnych opracowała wytyczne do przyznawania tego certyfikatu ekologicznego. Kwalifikują one przynależność min. produktów kosmetycznych do kosmetyki naturalnej, do kosmetyki “bio”. Zrzeszenie BDIH przeprowadza także regularną kontrolę certyfikowanych firm i produktów.

Standardy jakości BDIH

Standardy jakości określane przez BDIH obejmują zarówno wstępną obróbkę surowców, proces produkcyjny, jak proces pakowania produktów oraz ochronę naturalnego środowiska i zagadnienia społeczne. Każde przedsiębiorstwo posiadające certyfikat jakości BDIH jest poddawane potrójnej kontroli dokonywanej przez Niezależny Instytut Kontroli Jakości w celu zapewnienia zgodności z obowiązującym standardem.

kontrollierte_naturkosmetik

Kryteria obowiązujące dla kosmetyków naturalnych:

 1. Zastosowane surowce roślinne pochodzą z kontrolowanych upraw biologicznych (kbu) lub z kontrolowanych “dzikich zbiorów”.
 2. Użycie surowców zwierzęcych jest dozwolone tylko wtedy gdy są one pozyskane od zwierząt żyjących np. wełna owcza, możliwie z ekologicznych hodowli. Wyjątek stanowią: chitosan, karmin, jedwab.
 3. Użycie soli nieorganicznych i surowców mineralnych dozwolone jest tylko w nielicznych wyjątkach.
 4. Do produkcji kosmetyków naturalnych można, lecz tylko z ograniczeniem, stosować takie surowce, jak np. emulgatory i tenzydy uzyskiwane metodą hydrolizy, uwodornienia lub estryfikacji z następujących substancji naturalnych: tłuszcze, oleje i wosk, lecytyna, lanolina, mono-, oligo- i polisacharydy, jak również proteiny i lipoproteiny.
 5. Nie należy stosować, syntetycznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, surowców etoksylowanych, silikonów, jak również parafiny i innych produktów naftowych.
 6. Normatywa ISO-9235 reguluje kryteria dopuszczające zastosowanie naturalnych substancji zapachowych.
 7. Mikrobiologiczną czystość produktów zapewniają przede wszystkim w pełni naturalne środki konserwujące. Dopuszczalne są również określone substancje konserwujące identyczne z naturalnymi, które muszą być jednak wykazane w składzie.
 8. Sterylizacja surowców organicznych i produktów kosmetycznych w drodze radioaktywnego naświetlania jest nie dozwolona.
 9. Jasno sformułowane sposoby produkcji zgodne z prawami natury, ukierunkowana edukacja konsumencka, całkowita rezygnacja z doświadczeń nad zwierzętami i inżynierii genetycznej, a także ekologiczna tolerancja w odniesieniu do surowców, sposobów produkcji, wyrobów gotowych i zbytu kosmetyków naturalnych – to pierwszoplanowe cele tychże wytycznych.

Sprawdzanie zgodności z powyższymi kryteriami dokonywane jest regularnie przez Niezależny Instytut Kontroli. Działalność swą dokumentuje on znakiem “Certyfikowany Kosmetyk Naturalny”.

Certyfikat ekologiczny BDIH

Pełne wytyczne odnoszące się do “Kontroli w kosmetyce naturalnej według BDIH” znajdziecie Pań istwo w Internecie w języku niemieckim pod adresem: www.kontrollierte-naturkosmetik.de

W naszym sklepie znajdziecie wiele kosmetyków oznaczonych tym certyfikatem. Mają je na przykład produkty marki Logona i Sante.

Opracowano na podstawie:

 • LOGOCOS Naturkosmetik AG
 • www.bdih.de
 • http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/bdih.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>