Ciało Eko-wiedza Najnowsze zdrowie

Babka płesznik – właściwości i zastosowanie

O babce płesznik dowiedziałam się stosunkowo niedawno i od razu postanowiłam włączyć ją do mojej diety. Małe nasionka z wyglądu przypominają siemię lniane. Czym jest babka płesznik?

Ze względu na obszar występowania nazywana jest również babką śródziemnomorską. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, znajdziemy ją w Etiopii, na Zakaukaziu oraz w Ameryce Południowej i południowej części Australii.  Bardzo rzadko uprawia się ją w Polsce.

Cenne dla nas nasiona babki płesznik znajdziemy w owocach, które przypominają elipsoidalną torebkę. W każdym owocu znajdują się dwa małe, owalne, błyszczące, ciemnobrązowe nasionka.

babka płesznik

Sprawdź w sklepie Organeo »

Nie przypominają Wam czegoś? Pewnym osobom przypominały one pchły, stąd wzięła się ich łacińska nazwa – psulla (pchła).

Właściwości babki płesznik

Babka płesznik znana jest przede wszystkim ze swoich oczyszczających właściwości.

 • doskonale radzi sobie z zaparciami i ułatwia wypróżnianie. Nasionka zanurzone w wodzie pokrywają się cienką warstwą śluzu, który ułatwia przesuwanie resztek zalegających w jelitach. Można ją stosować również podczas biegunki. Babka płesznik zwiększa ilość dobrych bakterii w jelitach normalizując częstotliwość wypróżniania się oraz poprawiając florę bakteryjną w jelitach.
 • korzystne działanie w przypadku hemoroidów – babka koi ból oraz świąd, a także zmniejsza krwotoki.
 • stosowana w przypadku choroby wrzodowej, zespołu jelita drażliwego oraz podrażnień przewodu pokarmowego działa przeciwzapalnie i osłonowo.
 • te małe, brązowe nasionka pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu oraz podwyższają poziom tego dobrego. Dzięki takiemu działaniu minimalizuje się prawdopodobieństwo wystąpienie chorób układu krążenia. Ponadto babka płesznik jest zalecana przez lekarzy w terapii podczas stanów podwyższonego powyżej normy stężenia cholesterolu we krwi.
 • idealny suplement diety podczas odchudzania – babka płesznik zawiera ogromną ilość naturalnego błonnika, ogranica wchłanialność tłuszczu, przyśpiesza przemianę materii oraz zmniejsza uczucie głodu.
 • dzięki zawartemu w niej błonnikowi, zmniejsza poziom glukozy w krwi o ok. 12 procent oraz redukuje zawartość cukru w moczu.
 • babka płesznik nie tylko do picia! Wykonując napar z nasion i stosując go w postaci okładów zauważono bardzo korzystne działanie w przypadku chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, czy trądzik różowaty. Doskonale radzi sobie z problemem suchej skóry, zapewniając jej nawilżenie oraz odżywiając ją.

Babka płesznik a nowotwory

W babce płesznik znajdziemy flawonoid-7-0-b-glikozyd luteoliny, który działa jak trucizna na komórki nerwowe. Dzięki wysokiej zawartości błonnika babka płesznik uważana jest za suplement pomagający zmniejszyć rozwój raka jelita grubego. Ponadto badania wykazują, że nasiona babki korzystnie wpływają na leczenie nowotworu piersi, nerki oraz złośliwego nowotworu skóry.

Czy można stosować babkę płesznik podczas ciąży?

Tak. Nasionka są w 100% bezpieczne dla kobiet w ciąży, jak i ich dzieci. Babka pomaga zwalczać uporczywe zaparcia występujące w trakcie ciąży.

Stosowanie babki  płesznik nie jest wskazane w przypadku: 

 • jednoczesnego stosowania z lekami; należy zachować przynajmniej godzinny odstęp, ponieważ nasiona mogą opóźnić wchłanianie leków.
 • podczas niedrożności jelit, stanów skurczowych lub bólów brzucha.
 • przed planowaną kolonoskopią.

Zastosowanie babki płesznik

DSC_0803

Sprawdź w sklepie Organeo »

Babkę płesznik należy przyjmować 3 razy dziennie po 1-2 łyżeczki, mieszając nasionka z wodą. Należy wypić niezwłocznie po przygotowaniu.

DSC_0809

Sprawdź w sklepie Organeo »

Ciekawą alternatywą dla babki płesznik jest błonnik witalny. Jest to połączenie nasion babki płesznik z łuskami babki jajowatej w stosunku 80% do 20%.

84f06af33e923860ebd37db3271314b6

Sprawdź w sklepie Organeo »

Więcej suplementów marki NatVita znajdziesz w sklepie Organeo! 

Pozdrawiam,

podpis

Wiktoria Świątek

Kilka słów o autorze

Studiuję grafikę komputerową na Akademii Sztuk w Warszawie. Kocham piękno, barwy i nasycenie. Moim kosmetycznym „konikiem” jest makijaż. Czerpię niesamowitą radość z wykonywania make -upu sobie jak i innym. Uwielbiam obserwować metamorfozy i podkreślać w kobiecej urodzie to, co najpiękniejsze. Uważam, że każda kobieta ma w sobie ogromne pokłady klasy i blasku, które można wydobyć, wyeksponować i pokazać całemu światu. Dbając o siebie przy pomocy naturalnych produktów, dbam o środowisko i zarazem zapewniam sobie zdrowie i dobry wygląd.

Pozostałem wpisy:

 1. Od kiedy włączyłem błonnik witalny do swojej codziennej diety czuję się o wiele lepiej (pod względem trawienia, pracy żołądka). Obecnie każdy z moich domowników przyjmuje błonnik i polecamy go wszystkim znajomym. Warto spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>