Uzdrawiające ziarna zbóż

Dzisiaj kilka słów o książce, którą każdy, kto stara się żyć w zgodzie z naturą powinien mieć w swojej bibliotece. Pozycja to szczególna („Uzdrawiające ziarna zbóż”), bo napisana przez fascynujących ludzi, którzy kierując się swoja pasją do przyrody postanowili zrealizować projekt na pierwszy rzut oka… niemożliwy.

„Odkrywcy” orkiszu

Autorzy książki jeszcze w latach 80-tych, jako pionierzy rolnictwa ekologicznego w Polsce wyjechali na szkolenie do Szwajcarii, aby z zachodu ponownie sprowadzić zapomnianą w Polsce tradycję uprawy dawnych odmian zbóż. Efekty ich pasji i pracy dostrzegamy codziennie na sklepowych półkach. To oni bowiem sprowadzili i rozpropagowali na nowo uprawę orkiszu. Dzięki nim, to jedno z najwartościowszych i najbezpieczniejszych z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej zbóż ponownie zagościło na naszych stołach. Ba, możemy mówić nawet o „orkiszowej modzie”.

orkisz

Ziarna dawne

Autorzy książki: Mieczysław Babalski, Zbigniew Przybylak i Karol Przybylak „Uzdrawiające ziarna zbóż” (wyd. Gaj) na orkiszu jednak nie poprzestali. Próbują wprowadzić na nasze stoły także dawne odmiany pszenic (samopsze, płaskurkę), żyto krzyca, owiec łuskowy, orkisz jęczmienny, pszenicę wysokolitewkę, które wciąż trudno znalezć na rynku. Zboża te dostosowane są do najbardziej naturalnych technik uprawy. Nie wymagają specjalnej ochrony, a do prawidłowego wzrostu wystarcza im nawożenie organiczne. Rzadko uprawiane są konwencjonalnie, bo gdy stosowane jest zbyt intensywne nawożenie plon może być nawet gorszy od zakładanego.

Tym samym, te dawne zboża są zdecydowanie zdrowsze niż wszechobecna pszenica. Dlaczego? Otóż dlatego, że ogólnie dostępna pszenica jest zbożem mocno zmodyfikowanym by jej plony były obfite i zaspokajały potrzeby rynku. Takie sztuczne pędzenie ziaren pszenicy zmienia strukturę zboża i pozbawia go wszelkich wartości odżywczych. Taka manipulacjaz kolei sprawia, że ziarna są napuchnięte i bezwartościowe, o bardzo dużym stężeniu glutenu, który wywołuje alergie i celiakię. Jeżeli chcemy jeść czystą pszenicę, to kupujmy ją najlepiej w sklepach ekologicznych, z certyfikatem, by mieć gwarancję, że nie została zmodyfikowana.

ziarna - startowe

 „Uzdrawiające ziarna zbóż” w Twojej kuchni…

… to kompleksowy i bardzo fachowy przewodnik dzięki któremu Twoja dieta zostanie wzbogacona o pełnoziarniste i możliwie niskoprzetworzone pokarmy na bazie ziaren zbóż. W przewodniku zaprezentowano zalety zdrowotne całej gamy zbóż: od amarantusa poprzez pszenicę, proso, ryż, quinoa, aż po żyto, a w sposób szczególny wyeksponowano zboża odmian dawnych. W książce znajdziecie również ponad 150 kuracji z wykorzystaniem ziaren zbóż i produktów zbożowych, przepisy kulinarne, a także receptury na domowe i naturalne kosmetyki. Jeśli chcesz poznać zalety makaronu razowego i wypróbować go w apetycznym daniu, lub szukasz inspirujących przepisów z wykorzystaniem bogactwa kasz to musisz koniecznie sięgnąć po ten przewodnik.  Jest on dostępny w naszym sklepie, tak jak kilka innych propozycji Wydawnictwa Gaj.

uzdrawiajce-ziarna-zboz

Patrycja

Kilka słów o autorze

Przede wszystkim jestem kobietą. Uwielbiam rozkoszować się zapachem i konsystencją kosmetyków otulających moje ciało i lubię kryć drobne niedoskonałości delikatnym makijażem mineralnym. Stawiam na naturalność w wyglądzie i w składzie tego, co nakładam na swoją skórę. Patrzę holistycznie na swoją osobę i przywiązuję ogromną wagę do pielęgnacji wewnętrznej mojego organizmu. Skóra jest przecież odzwierciedleniem tego, co dzieje się głęboko w środku nas. Dlatego dbam o to co jem i stosuję ekologiczne suplementy diety. Zakupy robię na targach i w sklepach ekologicznych. Biegam i jeżdżę na rowerze. Dbam o środowisko naturalne. Segreguję śmieci i używam tylko biodegradowalnych środków czystości. Jestem też mamą dwóch wspaniałych chłopców: Kuby i Bartka. Z pasji do ekologii i uwielbienia wszystkiego co zdrowe stworzyłam sklep Organeo. Tutaj na Organeoblog.pl chcę dzielić się z Wami swoim kilkuletnim doświadczeniem i wiedzą na temat zdrowia i urody w duchu eko.

Pozostałem wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>