Ciało eko dom Eko-wiedza zdrowie

Olejek rozmarynowy

Rozmaryn to popularna przyprawa, namiętnie stosowana w kuchni śródziemnomorskiej, nadająca potrawom przyjemny aromat, smak oraz polepszająca strawność potraw. Ten ziołowo-drzewny aromat z nieznaczną kamforowo-korzenną nutą zna chyba każdy z nas, ale wielu nie zdaje sobie sprawy, że ta aromatyczna roślinna posiada również właściwości lecznicze. Olejek eteryczny z rozmarynu, czyli tzw. olejek rozmarynowy działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, a dodany do kąpieli pobudza krążenie krwi.

www.dom.pl

Rozmaryn lekarski

Rozmaryn lekarski (rosmarinus officinalis) to wiecznie zielony krzew o wąskich liściach przypominających igły i silnym, charakterystycznym zapachu lekko zbliżonym do zapachu eukaliptusowego. Rozmaryn najczęściej rośnie w klimacie śródziemnomorskim, chociaż występuje na obszarze całej Europy.

To jedna z najwcześniej stosowanych w medycynie roślin. Jego historia sięga czasów starożytnych. Był to krzew kultowy  w obrzędach religijnych Greków i Rzymian. Wyplatane z niego wieńce i girlandy zawieszano w domach, aby zapobiegały chorobom i odstraszały insekty. W średniowieczu, w czasie epidemii noszono gałązki rozmarynu i wąchano je, przechodząc przez zakażone miejsca. W pokoju chorego rozrzucano gałązki na podłodze albo palono łodygi, żeby odkazić pomieszczenie.

Istnieje wiele podgatunków i odmian rozmarynu, które w dużym stopniu warunkują skład chemiczny olejku.

Głównym składnikiem jest eukaliptol ( 1,8-cyneol ) 20%-50%, następnie: alfa-pinen do 25%, kamfora, borneol ,kamfen. Wyróżnia się następujące odmiany olejku rozmarynowego: cyneolowy (eukaliptolowy) 40% cyneolu (pochodzenie – Włochy, Maroko, Tunezja); kamforowy – 25% kamfory (Francja); alfa-pinenowo – werbenowy (25% alfa-pinenu 25% werbenonu ) Korsyka, Algieria; alfa-pinenowo -cyneolowy (20% alfa-pinenu, 30% cyneolu ) Jugosławia, Grecja, Hiszpania.

Rozmaryn3

Olejek rozmarynowy – zastosowanie

Olejek rozmarynowy pozyskuje się poprzez proces destylacji olejów tej rośliny. Jest to intensywna, gęsta i silnie stężona ciecz, której raczej nie stosuje się w postaci czystej, nierozcieńczonej.

Inhalacje z olejkiem rozmarynowym działają stymulująco na centralny układ nerwowy w tym mózg. Od kilkuset lat uważa się, że rozmaryn rozjaśnia umysł ułatwiając proces myślenia i poprawia pamięć. W literaturze można też spotkać informacje, że dobre rezultaty daje stosowanie rozmarynu przy oziębłości seksualnej i apatii. Olejek stosowany w bardzo małych ilościach w niektórych przypadkach pomaga przy epilepsji i paraliżu, oczywiście w przypadku, gdy komórki nerwowe nie zostały trwale uszkodzone.

Jak wiele olejków olejek rozmarynowy działa antyseptycznie dlatego stosuje się w formie inhalacji przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Przy pielęgnacji skóry i włosów z powodzeniem wykorzystuje się jego właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Może być używany na powierzchowne rany, skaleczenia, zadrapania itd. Nie pozwoli on przeniknąć do rany bakteriom, co uchroni Cię przed infekcją. Jest wspaniałym naturalnym lekiem niszczącym mikroorganizmy, dzięki czemu skóra może się regenerować, a rany zagoją się znacznie szybciej i nie pozostawią po sobie praktycznie żadnych śladów.

Olejek pobudza krążenie, stymuluje pracę serca, reguluje ciśnienie krwi. W literaturze podaje się też że olejek rozmarynowy ma pozytywne działanie przy zaburzeniach menstruacyjnych, zmniejsza cellulitis. Można zastosować kilka kropli na kawałek materiału i przyłożyć do obolałego miejsca (np. podbrzusza w przypadku menstruacji), jak również wmasować go, zwiększając tym samym temperaturę w danym obszarze.

Uważa się też, że ma działanie wzmacniające układ immunologiczny.

Olejek rozmarynowy jest dobrym środkiem przeciwbólowym, równocześnie, w przeciwieństwie do innych olejków nie daje efektu uspokajającego.

Stosuje się go przy bólach reumatycznych i masażach zmęczonych, sforsowanych mięśni.

Uznawany jest za jeden z najcenniejszych olejków aromaterapeutycznych.

Avicenna olejek rozmarynowy

Sprawdź w sklepie Organeo »

Olejek rozmarynowy stosuje się do:

masażu – zmęczenie umysłowe, kłopoty z pamięcią, apatia seksualna, infekcje górnych dróg oddechowych, a także bóle reumatyczne i gośćcowe, do pielęgnacji skóry i włosów, zbyt niskie ciśnienie krwi.

kąpieli – zmęczenie umysłowe, kłopoty z pamięcią, apatia seksualna, infekcje górnych dróg oddechowych, bóle reumatyczne i gośćcowe, do pielęgnacji skóry i włosów, zbyt niskie ciśnienie krwi.

inhalacji i aromatyzacji powietrza – infekcje dróg oddechowych, zmęczenie umysłowe, kłopoty z pamięcią, apatia seksualna, zbyt niskie ciśnienie krwi.

Zalecane stężenie:

  • kremy do twarzy, mleczka do ciała: 3-5 kropli na 10 ml; 7-25 kropli na 25 ml; 20-60 kropli na 100 ml;
  • szampony i żele myjące: do 1%
  • kominek aromaterapeutyczny: 5-10 kropli;
  • kompres: 5 kropli na pół szklanki wody;
  • masaż aromaterapeutyczny: 2-5 kropli na 10 ml (łyżkę stołową) oleju nośnikowego; 15-30 kropli na 50 ml oleju nośnikowego

Przeciwwskazania do stosowania olejku rozmarynowego

Ze względu na działanie stymulujące układ nerwowy, olejek rozmarynowy nie powinien być stosowane przez osoby cierpiące na nadciśnienie lub padaczkę. Należy go unikać w czasie ciąży (dawniej był używany do wywołania porodu) i nie powinny stosować go osoby, które mają wrażliwą skórę, gdyż olejek rozmarynowy jest silnie skoncentrowany i stymulujący. Jeśli nie jest odpowiednio rozcieńczony, może powodować podrażnienia skóry, swędzenie, pieczenie i stan zapalny.

Nigdy nie pij olejku rozmarynowego!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>