eko dom Eko-wiedza Kosmetyki zdrowie

Miswak – magiczna gałązka, która zastąpi szczoteczkę i pastę do zębów

Czy ktoś wie co to jest MISWAK? Od razu nasuwa mi się skojarzenie z piosenką z dzieciństwa “Czy ktoś widział Dziub Dziuba, jak wygląda Dziub Dziub? Czy ktoś z Was słyszał o miswaku? Czy ktoś może go już stosował?

Ja dowiedziałam się o jego istnieniu, gdy otrzymałam ofertę włączenia go do oferty Organeo. Spojrzałam na gałązkę widoczną na obrazku i postanowiłam zgłębić nieco temat. Zaczęłam od strony dystrybutora w Polsce – firmy EcoTooth.

Miswak baner

Co to jest Miswak?

Bo MISWAK to ekologiczna szczoteczka do zębów – miswak peelu (ang. Peelu tree, łac. Salvadora persica) – i jest to korzeń drzewa arakowego łac. Salvadora persica. Od ponad trzech tysięcy lat jest on stosowany w krajach bliskiego wschodu do pielęgnacji jamy ustnej i zębów. To najbardziej naturalna szczoteczka, pasta i nić dentystyczna do zębów w jednym.

Miswak

Miswak ma działanie antybakteryjne i wybielające. To ostatnie wynika z zawartości w Miswaku krzemionki, która delikatnie ściera osady z powierzchni zębów. Regularne czyszczenie zębów gałązką zapewni nam więc wyjątkową biel uśmiechu.

Miswak-zab-opis

Miswak używa się w bardzo wygodny sposób, ponieważ zastępuje on zarówno pastę do zębów, jak i szczoteczkę (jest to znaczna oszczędność i wygoda, np. w podróży). Jest to produkt ekologiczny i bezpieczny, a także bardzo funkcjonalny – wystarczy zwilżyć końcówkę gałązki (wówczas jej włókna rozdzielają się i można stosować ją jak szczoteczkę), a następnie dokładnie czyścić nią zęby – podobnie jak w przypadku zwykłej pasty – przynajmniej 2-3 razy dziennie.

Jak stosować Miswak?

Miswak-instrukcja

Miswak to takie coś, nad czym chyba trzeba przystanąć i się zastanowić. Taki cudak czy dziwoląg dla człowieka Zachodu, który kojarzy nam się raczej z zacofaniem i biedą. Stosowany w krajach arabskich, Indiach i Afryce już kilkaset lat,  jak może konkurować z naszą genialną szczoteczką elektryczną, czy najnowszą szczoteczką Oral B z super ekstra przemyślanymi wycięciami, przechyłami i wyprofilowaniem, czy czymś tam jeszcze…Ale podobno, ten relikt przeszłości stopniowo podbija także rynki w krajach Zachodnich. Może warto przytrzymać naszą zachodnią butę na wodzy i samemu spróbować tej tradycyjnej, wschodniej metody utrzymania higieny jamy ustnej. Przyznam, że moja pierwsza reakcja była negacją – “No co ty!!! Mam myć zęby jakimś patykiem, jak Nomad czy Masaj w swojej lepiance?” Im dłużej jednak moje myśli krążą wokół miswaku – bo krążą i krążą jak zaczarowane – to zaczynam dostrzegać jakiś magiczny urok takiej prostoty. I chyba skuszę się na przetestowanie owej zaczarowanej gałązki.

I tak sobie pomyślałam, że to może być fantastyczny gryzak dla małego dziecka. I znalazłam ten filmik:

A Wy co myślicie na temat miswaku? Czy ma szansę zaistnieć w naszym konsumpcyjnym społeczeństwie, gdzie króluje Oral B? Na zdetronizowanie bym nie liczyła, ale może zawładnie jakąś niszą. Czekam na Wasze komentarze i bardzo jestem ich ciekawa.

Miswak jest już dostępny w ofercie Organeo i możecie go kupić TUTAJ.

Pozdrawiam Was,

Patrycja z Organeo

 

 

  1. Ciekawa jestem, jakie są odczucia po użyciu miswaka – bałabym się jednak wrażenia “niepodomywanych” zębów 😀 Aczkolwiek dobra rzecz dla osób, które z powodu podróży, czy innych okoliczności nie mają dostępu do bieżącej wody – “podrapać” ząbki miswakiem i gotowe 😀
    Myślę, że dla najmłodszych, szczególnie tych, którzy jeszcze nie przepadają wybitnie za myciem zębów, może to być niezła alternatywa – uchronimy tym samym dziecko przed próchnicą.
    Dla tych nielubiących aż takich nowości, polecam pastę z wyciągiem z miswaka 🙂
    http://zebowy.blogspot.com/2015/05/pasta-do-zebow-dabur-miswak.html

  2. tego jeszcze nie probowałam 🙂 szczoteczke zwykla zastapilam natomiast irygatorem wodnym panasonica, moim zdaniem czysci zeby o wiele lepiej niz szczoteczka, szczególnie w szczelinach miedzyzebowych .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>