Ciało Eko-wiedza Kosmetyki Twarz

Kilka słów o kwasie hialuronowym

Wśród wielu substacji nawilżających, jakie znaleźć możemy w składach kosmetyków najważniejszy jest kwas hialuronowy. Jego nazwa pochodzi od dwóch słów – greckiego „hylos“ (szkło) i cukru uronowego występującego w kwasie.

Dlaczego kwas hialuronowy jest tak wartościowy i istotny w pielęgnacji naszej cery?

Jest to glikozaminoglikan, czyli rodzaj mukopolisacharydu, występujący w całym organizmie – w mazi stawowej, w ciele szklistym oka, czy w sznurze pępowinowym. Co ciekawe, występuje on we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną, tak u bakterii, jak i u człowieka.

Jednak najwięcej, bo aż 50% całego kwasu hialuronowego jest w skórze, w której występuje on jako składnik żelu proteoglikanowego, łączącego włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej.

To dzięki niemu sieci tych białek są utrzymywane w dobrym stanie na swoim miejscu ponieważ wypełnia on przestrzeń pomiędzy tymi włóknami.

 Ale to oczywiście nie jest jedyną jego funkcją. Z reklam wiemy, że kwas hialuronowy nawilża. Jak on to robi?

Żel ten wychwytuje cząstki wody i tworzy zbiornik wodny dla skóry, dzięki czemu jest ona dobrze nawilżona i jędrna. Warto wiedzieć, że jeden gram kwasu hialuronowego może związać około 6 litrów wody, dzięki czemu pełni fundamentalną rolę w utrzymaniu prawidłowej wilgotności naskórka i skóry właściwej. Jest to więc nasz rezerwuar wody, o który warto dbać odpowiednią pielęgnacją.

Popularny termin „starzenie się skóry” dotyczy zatem nie tyle samego zaniku włókien kolagenu i elastyny, co także utraty kwasu hialuronowego prowadzącego do niedostatecznego poziomu nawilżenia skóry.

Ilość kwasu w organizmie jest zależna od wieku – najwyższe stężenie obserwowane jest u niemowląt i dzieci. Jego poziom w skórze zmniejsza się z wiekiem pod wpływem działania rodników tlenowych, a w okresie letnim pod wpływem promieniowania UV ulega fotodegradacji prowadząc do procesu fotostarzenia skóry.

Warto wiedzieć, że istnieją różne wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego, które różnią się między sobą sposobem działania na naszą skórę.

  • Kwas wielkocząsteczkowy nie przenika przez skórę, lecz tworzy na jej powierzchni film powodując silne nawilżenie naskórka w miejscu aplikacji. Dzięki temu skóra jest wyraźnie gładsza w dotyku. Jest także promotorem przenikania dla innych substancji aktywnych zawartych w kosmetyku.
  • Z kolei kwas małocząsteczkowy ma zdolność przenikania w głąb warstwy rogowej skóry powodując wzrost elastyczności skóry i jej silne nawilżenie.
  • Cząsteczki kwasu oligoczasteczkowego typu SLMW (Super Low Molecular Weight), czyli o bardzo niskim ciężarze cząsteczkowym przenika całkowicie przez barierę warstwy rogowej skóry do skóry właściwej. Dzięki temu  chroni on naturalny kwas hialuronowy obecny w skórze przed rozkładem oraz stymuluje jego produkcję, dzięki czemu poprawia stan macierzy wewnątrzkomórkowej.

 Wybierając produkty z kwasem hialuronowym w składzie, należy zwrócić uwagę na opis producenta i nie sugerować się wyłącznie atrakcyjniejszą ceną, która jest wprost odwrotnie proporcjonalna do wielkości cząsteczek użytego w składzie kwasu hialuronowego.

Znane są zabiegi medycyny estetycznej polegające na wypełnianiu zmarszczek hialuronianem sodu, jednak nie trzeba sięgać aż po tak zaawansowane i drogie metody, aby osiągnąć świetne efekty.

W sklepie Organeo dostępne są kosmetyki z kwasem hialuronowym w postaci wodnego roztworu pochodzącego z ekstrakcji roślin, w przeciwieństwie do standardowego kwasu hialuronowego pochodzącego z mikroorganizmów i otrzymywanego na drodze biotechnologicznej. Do wyboru mamy dwucząsteczkowy  HYAL Basic, trzycząsteczkowy HYAL Anti Aging, oraz dwa mocniejsze produkty do cery dojrzałej na bazie kwasu oligocząsteczkowego ANTI AGING Serum i HYAL PREMIUM.

Warto sięgać po kosmetyki z kwasem hialuronowym w składzie i zwrócić uwagę na to, że mądra pielęgnacja = dobre składniki + systematyczność.

kobieta w wodzie - startowe

 

 

 

  1. Mam podkład Dermiki z kwasem hialuronowym i diamencikami. Idealnie nawilża i lekko napina skórę, a diamenciki sprawiają, ze cera wygląda jakoś tak świeżo i promiennie.

  2. Joanna Koczyńska

    Kwas hialuronowy doskonale pielęgnuje skórę, ale nie tylko. Kwas hialuronowy także uzupełnia ubytki mazi stawowej, poprawia ruchomość stawów i zwiększa elastyczność chrząstki stawowej. O jego zastosowaniu można przeczytać więcej tutaj http://www.hyalutidin.pl/kwas-hialuronowy
    Warto wybierać kosmetyki z kwasem hialuronowym 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>