Ciało eko dom Kosmetyki Najnowsze

Halloween’owe kosmetyki z dyni

Dynia to już prawdziwy symbol jesieni . Trudno znaleźć inne warzywo, które tak intensywnie i kolorowo wkracza w naszą przestrzeń. Kusi nas z bazarowych straganów, bawi, kiedy oglądamy przydrożne piramidki ustawiane przez rolników, a na końcu pomaga w zabawie z dziećmi, kiedy musimy zmierzyć się w uporczywym wycinaniem „strasznego stwora”. Halloween to nie nasza tradycja i szczerze mówiąc niezbyt za nią przepadam, ale każdą sytuację staram się obrócić na swoją stronę. Tak będzie i tym razem.

dynia

Mam to szczęście, że „strasznego halloween’owego potwora” wycina mój mąż. Dla mnie zostaje po tej zabawie spora miska dyniowego miąższu, który w bardzo prosty sposób można wykorzystać w pielęgnacji.  Przypomnę tylko, że w dyni znajdziemy nie tylko wartościowe mikroelementy, takie jak witaminy A, B1, B2, C, PP, E, fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez, ale także skwalen, czyli składnik płaszcza lipidowego skóry. Natomiast nasiona dyni ze względu na znaczącą zawartość cynku, stosuje się w leczeniu takich chorób skóry jak trądzik, czy opryszczka.

Zatem oto kilka pomysłów na to, co można zrobić z miąższem dyni, który trafia do naszej kuchni, jako „produkt uboczny” halloween’owego szaleństwa uwielbianego przez nasz dzieci.

Najprostszy przepis – okład z miąższu

Tu wystarczy tylko nałożyć cienką warstwę miąższu pozbawionego pestek na lekko wilgotną twarz. Po kilkunastu minutach zdejmujemy i przemywamy twarz, bo karoten zawarty w dyni może lekko zabarwić skórę  Miąższ pomaga na silnie wysuszoną skórę, łagodzi także oparzenia (to dla tych, którzy na urlop w ciepłe kraje wybrali się w jesieniąJ)

Dyniowa maseczka

Pół kubka startego miąższu z dyni należy wymieszać z jajkiem, łyżką oliwy, łyżką miodu. Niektóre przepisy polecają także dodanie dwóch łyżek octu jabłkowego lub soku z żurawiny. Po dokładnym  wymieszaniu wszystkich składników (najlepiej w blenderze) nakładamy miksturę na twarz na 15 – 20 minut, a następnie spłukujemy chłodną wodą.

Uwaga!  Dobrze jest nakładać wszelkie maseczki podczas kąpieli w wannie, wówczas ciepło oraz para unosząca się znad wody powodują rozszerzanie porów, co umożliwia głębsze wniknięcie maseczki.

pumpkin

Mleczna kąpiel z miąższem dyni

Do rozgotowanego miąższu dyni dodajemy litr pełnotłustego mleka, a następnie wszystko wlewamy  do wanny. Właściwości takiej kąpieli są trudne do przecenienia. Pomaga ona zregenerować skórę, wpływa na jej ukrwienie.

Dynia już od wieków jest stosowana w kosmetyce, zwłaszcza jej miąższ. Jak mówią specjaliści, im bardziej jest on ciemny, tym bardziej bogaty w składniki odżywcze. Połączenie witaminy A oraz E sprawia, że kosmetyki z dyni pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność skóry, a także zwalczyć negatywnie wpływające na nią wolne rodniki. Miąższ dyniowy ma także silne działanie w procesie oczyszczania skóry. Polecamy gorąco i prosimy o komentarze.

Przypominamy także, że w naszym sklepie znajdziecie kilka niezwykle przydatnych książek, które wprowadzają w świat kosmetyki naturalnej:

ABC Kosmetyki Naturalnej – tom 1 – Owoce

Uzdrawiające ziarna zbóż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>